Divoce žijící kočky zabijí jen v Austrálii přes milion plazů denně

27.06.2018 - Stanislav Mihulka

Že je to přece přítulný mazlíček, který se roztomile rozvaluje na vašem gauči? Nenechte se oklamat – kočky jsou jedním z nejvýkonnějších zabijáků na světě

<p>Kočky, které se do Austrálie dostaly v osmnáctém století, představují smrtelnou hrozbu pro původní australské živočichy.</p>

Kočky, které se do Austrálie dostaly v osmnáctém století, představují smrtelnou hrozbu pro původní australské živočichy.


Reklama

Kočky jsou přítulné společnice s tajuplnou osobností. Zároveň to ale jsou výjimečně dobří zabijáci, kteří pobijí všechno, co se hýbe. Obzvláště napjatá je situace v Austrálii, kde místní fauna čelí ohromné invazi zdivočelých koček domácích.

Kočky v Austrálii ohrožují savce, ptáky, plazy, obojživelníky a dokonce i hmyz. Podle nedávné vědecké studie zabijí kočky v Austrálii každým rokem asi 650 milionů různých plazů. 53 milionů plazů uloví domácí kočky, 130 milionů plazů sežerou zdivočelé kočky v městech a vesnicích, a zbývajících asi 467 milionů plazů padne za oběť zdivočelým kočkám ve volné přírodě.

TIP: Kočka domácí: Jeden z nejvýkonnějších zabijáků

Podle vědců zabije jedna divoce žijící kočka v průměru 225 plazů ročně. Některé kočky přitom plazy vyloženě milují a loví je bez přestání. V jednom případě měla kočka v žaludku pozůstatky 40 ještěrek.

Kočky se v Austrálii živí celkem 258 různými plazy, z nichž 11 patří mezi ohrožené druhy. Vědci se obávají hlavně o velké, pozemní a pomalu se pohybující plazy, kterým kočky jen málokdy odolají.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Wildlife Research

  • Zdroj fotografií: Kunal Mukherjee / Flickr



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907