Do třetice všeho dobrého? Přistání Starship SN10 se vydařilo, poté ale raketa explodovala

04.03.2021 - Martin Reichman

Třetí pokus o skok do výšky 10 kilometrů vyšel vesmírné lodi Starship SN10 na výtečnou. Na rozdíl od předchozích dvou pokusů SN8 a SN9 se vydařilo i přistání. Několik minut poté, ale raketa na přistávací rampě explodovala


Reklama

Původní plány třetího skoku Starship SN10 počítaly se startem krátce po 19. hodině našeho času. Ten byl ale přerušen kvůli problémům s tahem u jednoho z motorů Raptor. Start prototypu tak musel být o několik hodin odložen.

Opakovaný start ale vyšel na jedničku – během čtyř a půl minuty vystoupala Starship SN10 do požadované výšky okolo 10 kilometrů a postupně došlo k vypnutí tří motorů Raptor. Také další kritická fáze – přetočení na bok a kontrolovaný sestup vyšel zcela podle plánů. Na rozdíl od předchozích dvou testů se tentokrát vydařilo i přistání na texaského kosmodromu Boca Chica a Starship SN10 v čase 6:20 měkce dosedla na přistávací rampě. Zdálo se, že platí ono okřídlené „do třetice všeho dobrého…“

Osudnou se SN10 ale zřejmě stala původně nevýznamná lapálie – i po úspěšném dosednutí byly u jedné z částí patrné šlehající plameny. O jejich hašení se sice staral automatický hasicí systém, přibližně po osmi minutách ale došlo ke spektakulární explozi, která Starship SN10 vymrštila několik metrů nad přistávací rampu.

TIP: Rudá planeta na dosah? Kdy se vydáme na Mars a jaká jsou největší rizika cesty?

I přes zkázu SN10 je zřejmé, že šlo o další velký úspěch SpaceX a Elona Muska. Na rozdíl od předchozích dvou prototypů totiž dokázala SN10 měkce přistát. Původní odhady přitom počítaly jen s mírně nadpoloviční pravděpodobností úspěchu. V dalších týdnech a měsících tak lze čekat další testy – SpaceX již staví několik nástupců SN10 a v přípravě je i první prototyp Super Heavy. Pokud vše půjde podle plánů, mohl by se první prototyp Starship podívat do vesmíru již během letošního roku a během dalších dvou let dopravovat do vesmíru i lidskou posádku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907