Do třetice všeho dobrého? Přistání Starship SN10 se vydařilo, poté ale raketa explodovala

04.03.2021 - Martin Reichman

Třetí pokus o skok do výšky 10 kilometrů vyšel vesmírné lodi Starship SN10 na výtečnou. Na rozdíl od předchozích dvou pokusů SN8 a SN9 se vydařilo i přistání. Několik minut poté, ale raketa na přistávací rampě explodovala


Reklama

Původní plány třetího skoku Starship SN10 počítaly se startem krátce po 19. hodině našeho času. Ten byl ale přerušen kvůli problémům s tahem u jednoho z motorů Raptor. Start prototypu tak musel být o několik hodin odložen.

Opakovaný start ale vyšel na jedničku – během čtyř a půl minuty vystoupala Starship SN10 do požadované výšky okolo 10 kilometrů a postupně došlo k vypnutí tří motorů Raptor. Také další kritická fáze – přetočení na bok a kontrolovaný sestup vyšel zcela podle plánů. Na rozdíl od předchozích dvou testů se tentokrát vydařilo i přistání na texaského kosmodromu Boca Chica a Starship SN10 v čase 6:20 měkce dosedla na přistávací rampě. Zdálo se, že platí ono okřídlené „do třetice všeho dobrého…“

Osudnou se SN10 ale zřejmě stala původně nevýznamná lapálie – i po úspěšném dosednutí byly u jedné z částí patrné šlehající plameny. O jejich hašení se sice staral automatický hasicí systém, přibližně po osmi minutách ale došlo ke spektakulární explozi, která Starship SN10 vymrštila několik metrů nad přistávací rampu.

TIP: Rudá planeta na dosah? Kdy se vydáme na Mars a jaká jsou největší rizika cesty?

I přes zkázu SN10 je zřejmé, že šlo o další velký úspěch SpaceX a Elona Muska. Na rozdíl od předchozích dvou prototypů totiž dokázala SN10 měkce přistát. Původní odhady přitom počítaly jen s mírně nadpoloviční pravděpodobností úspěchu. V dalších týdnech a měsících tak lze čekat další testy – SpaceX již staví několik nástupců SN10 a v přípravě je i první prototyp Super Heavy. Pokud vše půjde podle plánů, mohl by se první prototyp Starship podívat do vesmíru již během letošního roku a během dalších dvou let dopravovat do vesmíru i lidskou posádku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907