Test vesmírné lodi Starship skončil mohutnou explozí. Přesto jde o mimořádný úspěch

10.12.2020 - Martin Reichman

Šestiminutový skok do výšky několika kilometrů zvládla vesmírná loď Starship SN8 na jedničku. Závěrečná fáze přistání ale skončila mohutnou explozí.

<p>Elon Musk odhadoval pravděpodobnost úspěchu včerejšího testu kosmické lodi Starship SN8 jen na 30 %. Skok prototypu ale proběhl až na finální část přistání nad očekávání!</p>

Elon Musk odhadoval pravděpodobnost úspěchu včerejšího testu kosmické lodi Starship SN8 jen na 30 %. Skok prototypu ale proběhl až na finální část přistání nad očekávání!


Reklama

SpaceX včera úspěšně otestovali svůj prototyp vesmírné lodi Starship označované jako SN8. Krátce před půlnocí našeho času tato 50 metrů vysoká raketa se pomocí trojice motorů Raptor vznesla ze startovací plochy texaského kosmodromu Boca Chica. Raketa, jež má v budoucnu (v kombinaci s prvním stupněm Super Heavy) dopravit lidskou posádku a náklad na Měsíc i na Mars, měla vystoupat do výšky 12,5 kilometru a následně pak dosednout zpátky na zem.

Superskok se třemi Raptory

Zda se SpaceX podařilo dosáhnout plánované výšky nebylo v době přípravy tohoto textu jasné, samotný stoupavý let ale probíhal bez větších zádrhelů. Přibližně v čase 1:50 od startu došlo k výpadku jednoho z motorů Raptor. Podle pozdějšího vyjádření Elona Muska ale šlo o součást testu. Po dalších 80 sekundách došlo k výpadku i druhého motoru, loď ale i tak stoupala další minutu a půl vzhůru.

V čase 4:40 došlo na kritickou fázi celého testu, kdy se po vypnutí třetího motoru přetočila Starship na bok a volným pádem klesala k zemi. V této části testu byla poloha Starship kontrolována jen pomocí směrových křídel a klapek.

Přibližně po dalších dvou minutách opětovně zažehly motory Raptor a sestava se vrátila do kolmé pozice, připravená na přistání. Rychlost dosednutí ale byla kvůli nízkému tlaku v jedné z předních palivových nádrží příliš vysoká a v čase 6:30 Starship skončila v mohutné explozi.

TIP: Na Mars z moře? SpaceX plánují příbřežní kosmodrom u Texasu

I přes nevydařenou závěrečnou část přistání šlo nepochybně další velký úspěch SpaceX. Předchozí modely Starship absolvovaly pouze statické testy a skok do výšky 150 metrů. Poháněné byly jen jedním motorem Raptor. Starship SN8 tak lze označit jako první plnohodnotný prototyp budoucí kosmické lodi. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907