Na Mars z moře? SpaceX plánují příbřežní kosmodrom u Texasu

19.06.2020 - Stanislav Mihulka

Kosmické lodi Starship by měly do vesmíru startovat i přistávat z mořských plošin

<p>Budou kosmické lodi Starship do vesmíru startovat z moře?</p>

Budou kosmické lodi Starship do vesmíru startovat z moře?


Reklama

Jak se zdá, Elon Musk a SpaceX se shlédli v kosmických operacích na mořských vlnách. Vlastně to není až takové překvapení. První stupně nosných raket Falcon 9 již delší dobu úspěšně přistávají na autonomních plovoucích plošinách, které je pak bezpečně dopraví zpět na pevninu. Teď se rýsuje možnost, že plánované lety SpaceX na Mars budou probíhat na podobných plovoucích plošinách. 

V těchto dnech vyšlo najevo, že SpaceX najímají specialisty pro příbřežní operace. Jejich úkolem bude vyvinout plovoucí přistávací plošiny a rovněž plovoucí startovací rampy, které by měly využívat kosmické lodi Starship. Navzdory nedávným explozím prototypů této kosmické lodi SpaceX zjevně stále počítají s touto lodí jako se svým vlajkovým dopravním prostředkem, který dostane velký počet lidí na Měsíc, na Mars i na jiná místa v našem vesmírném okolí.

Start z moře

SpaceX o této možnosti uvažovali již dříve. Například v roce 2017 Elon Musk představil animaci, která znázorňovala kosmickou loď Starship s nosnou raketou Super Heavy, tehdy známou jako systém Big Falcon Rocket (BFR), jak startuje z příbřežní startovací plošiny. Podle dostupných informací by se startovací a přistávací plošiny programu Starship měly nacházet u pobřeží Texasu, tedy ve vodách Mexického zálivu.

TIP: Ještě větší silou: SpaceX posiluje výkon rakety Starship – Super Heavy

Pokud k tomu skutečně dojde, Starship nebude první raketou, která vzlétne z mořské startovací plošiny. Z původně mezinárodního kosmodromu Sea Launch, který je nyní majetkem ruské společnosti S7 Space, již vzlétlo několik desítek raket Zenit. Poslední start se ale odehrál v roce 2014. Systém Starship – Super Heavy je ale jiná „váhová kategorie“, takže případný start z mořské plošiny bude do značné míry „premiéra“.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907