Na Mars z moře? SpaceX plánují příbřežní kosmodrom u Texasu

Kosmické lodi Starship by měly do vesmíru startovat i přistávat z mořských plošin

19.06.2020 - Stanislav MihulkaJak se zdá, Elon Musk a SpaceX se shlédli v kosmických operacích na mořských vlnách. Vlastně to není až takové překvapení. První stupně nosných raket Falcon 9 již delší dobu úspěšně přistávají na autonomních plovoucích plošinách, které je pak bezpečně dopraví zpět na pevninu. Teď se rýsuje možnost, že plánované lety SpaceX na Mars budou probíhat na podobných plovoucích plošinách. 

V těchto dnech vyšlo najevo, že SpaceX najímají specialisty pro příbřežní operace. Jejich úkolem bude vyvinout plovoucí přistávací plošiny a rovněž plovoucí startovací rampy, které by měly využívat kosmické lodi Starship. Navzdory nedávným explozím prototypů této kosmické lodi SpaceX zjevně stále počítají s touto lodí jako se svým vlajkovým dopravním prostředkem, který dostane velký počet lidí na Měsíc, na Mars i na jiná místa v našem vesmírném okolí.

Start z moře

SpaceX o této možnosti uvažovali již dříve. Například v roce 2017 Elon Musk představil animaci, která znázorňovala kosmickou loď Starship s nosnou raketou Super Heavy, tehdy známou jako systém Big Falcon Rocket (BFR), jak startuje z příbřežní startovací plošiny. Podle dostupných informací by se startovací a přistávací plošiny programu Starship měly nacházet u pobřeží Texasu, tedy ve vodách Mexického zálivu.

TIP: Ještě větší silou: SpaceX posiluje výkon rakety Starship – Super Heavy

Pokud k tomu skutečně dojde, Starship nebude první raketou, která vzlétne z mořské startovací plošiny. Z původně mezinárodního kosmodromu Sea Launch, který je nyní majetkem ruské společnosti S7 Space, již vzlétlo několik desítek raket Zenit. Poslední start se ale odehrál v roce 2014. Systém Starship – Super Heavy je ale jiná „váhová kategorie“, takže případný start z mořské plošiny bude do značné míry „premiéra“.


Další články v sekci