Prototyp kosmické lodi Starship SN-5 úspěšně prošel zkouškou

06.08.2020 - Martin Reichman

Prototyp znovupoužitelné kosmické lodi od SpaceX, která by v budoucnu mohla vozit astronauty na Měsíc či Mars, odstartoval ve středu ráno našeho času ze základny v jižním Texasu...

<p>Starship SN-5 během středečního testu.</p>

Starship SN-5 během středečního testu.


Reklama

Zkouška lodi, která by měla jednou letět k Marsu, proběhla tak, jak měla –⁠ dokázala vzlétnout i přistát. Po vystoupání do výšky zhruba 150 metrů provedl Starship řízený sestup na nedalekou přistávací plochu. „Skok“ do výšky 150 metrů byl vůbec prvním letovým testem prototypu s plnorozměrovými nádržemi. Úspěšná zkouška otevírá dveře dalším testům jiných strojů, které zamíří do větších výšek. 

TIP: Elon Musk představil prototyp kosmické lodi Starship i své další plány

Velkým finále samozřejmě bude dostat Starship na oběžnou dráhu pomocí nosné rakety Super Heavy – takový systém by pak dokázal doručovat do kosmického prostoru velké náklady – od družic přes teleskopy až po vědecké sondy. Její nejtěžší verze by měla být schopná donést na orbitu naší planety až sto tun nákladu. Cílem vývoje je ale doprava lidské posádky – na oběžnou dráhu Země, k Měsíci a nakonec až na Mars. Budoucí lodě Starship by měly pojmout až 100 lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Kosmonautix

  • Zdroj fotografií: Official SpaceX Photos

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907