Prototyp kosmické lodi Starship SN-5 úspěšně prošel zkouškou

06.08.2020 - Martin Reichman

Prototyp znovupoužitelné kosmické lodi od SpaceX, která by v budoucnu mohla vozit astronauty na Měsíc či Mars, odstartoval ve středu ráno našeho času ze základny v jižním Texasu...

<p>Starship SN-5 během středečního testu.</p>

Starship SN-5 během středečního testu.


Reklama

Zkouška lodi, která by měla jednou letět k Marsu, proběhla tak, jak měla –⁠ dokázala vzlétnout i přistát. Po vystoupání do výšky zhruba 150 metrů provedl Starship řízený sestup na nedalekou přistávací plochu. „Skok“ do výšky 150 metrů byl vůbec prvním letovým testem prototypu s plnorozměrovými nádržemi. Úspěšná zkouška otevírá dveře dalším testům jiných strojů, které zamíří do větších výšek. 

TIP: Elon Musk představil prototyp kosmické lodi Starship i své další plány

Velkým finále samozřejmě bude dostat Starship na oběžnou dráhu pomocí nosné rakety Super Heavy – takový systém by pak dokázal doručovat do kosmického prostoru velké náklady – od družic přes teleskopy až po vědecké sondy. Její nejtěžší verze by měla být schopná donést na orbitu naší planety až sto tun nákladu. Cílem vývoje je ale doprava lidské posádky – na oběžnou dráhu Země, k Měsíci a nakonec až na Mars. Budoucí lodě Starship by měly pojmout až 100 lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Kosmonautix

  • Zdroj fotografií: Official SpaceX Photos

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907