Prototyp kosmické lodi Starship SN-5 úspěšně prošel zkouškou

06.08.2020 - Martin Reichman

Prototyp znovupoužitelné kosmické lodi od SpaceX, která by v budoucnu mohla vozit astronauty na Měsíc či Mars, odstartoval ve středu ráno našeho času ze základny v jižním Texasu...

<p>Starship SN-5 během středečního testu.</p>

Starship SN-5 během středečního testu.


Reklama

Zkouška lodi, která by měla jednou letět k Marsu, proběhla tak, jak měla –⁠ dokázala vzlétnout i přistát. Po vystoupání do výšky zhruba 150 metrů provedl Starship řízený sestup na nedalekou přistávací plochu. „Skok“ do výšky 150 metrů byl vůbec prvním letovým testem prototypu s plnorozměrovými nádržemi. Úspěšná zkouška otevírá dveře dalším testům jiných strojů, které zamíří do větších výšek. 

TIP: Elon Musk představil prototyp kosmické lodi Starship i své další plány

Velkým finále samozřejmě bude dostat Starship na oběžnou dráhu pomocí nosné rakety Super Heavy – takový systém by pak dokázal doručovat do kosmického prostoru velké náklady – od družic přes teleskopy až po vědecké sondy. Její nejtěžší verze by měla být schopná donést na orbitu naší planety až sto tun nákladu. Cílem vývoje je ale doprava lidské posádky – na oběžnou dráhu Země, k Měsíci a nakonec až na Mars. Budoucí lodě Starship by měly pojmout až 100 lidí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX, Kosmonautix

  • Zdroj fotografií: Official SpaceX Photos

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907