Dobrá zpráva z australské pustiny: Vakorejsek štětkatý se vrátil

19.12.2017 - Stanislav Mihulka

V Novém Jižním Walesu po sto letech opět uvítali vakorejsky štětkaté. Zabralo hubení invazních druhů

Vakorejsek štětkatý - V Novém Jižním Walesu se po 100 letech opět setkali se vzácným vačnatcem
Vakorejsek štětkatý - V Novém Jižním Walesu se po 100 letech opět setkali se vzácným vačnatcem

Reklama

Vakorejsci štětkatí kdysi žili v rozsáhlých oblastech pustin vnitrozemí Austrálie. Pak je těžce zasáhl příchod celé řady invazních druhů, obvykle evropského původu. S králíky, kočkami a liškami si vakorejsci neporadili a v australském státě Novém Jižním Walesu potichu zmizeli ze scény, asi tak před stoletím.

Vypadalo to, že tyto roztomilé dravé vačnatce, kteří sice vypadají jako myšky nebo tarbíci, ale ve skutečnosti jsou mnohem blíže příbuzní tasmánskému čertovi, už nikdo v Novém Jižním Walesu neuvidí.

TIP: V Austrálii zřídili školu přežití pro ohrožené kunovce severní

Pak ale v Novém Jižním Walesu vzniklo útočiště pro původní druhy australské fauny, Sturt National Park. V této oblasti vybíjejí kočky, lišky i králíky a zamýšlejí sem vysazovat původní druhy živočichů. Vakorejsci štětkatí ale nehodlali čekat a v národním parku se zčistajasna objevili sami od sebe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UNSW

  • Zdroj fotografií: Reece PedlerDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907