Dobrá zpráva: Ženám se po porodu zmenšuje mozek

Mozek žen se během těhotenství a po porodu zmenšuje. Ve výsledku to ale může znamenat výhodu

21.12.2016 - Martin ReichmanNizozemská vědkyně Elseline Hoekzemaová se rozhodla prozkoumat, co se děje s mozkem žen před porodem a po něm. Výsledky získané pomocí magnetické rezonance ukazují, že se ženám po porodu zmenšily některé části mozku. Konkrétně šlo o části, které jsou zapojené do řešení sociálních problémů – jako je například odhadování přání a záměrů ostatních podle jejich mimiky a chování. Na objemu ztratila také oblast hipokampu, která je zodpovědná za paměť a vzpomínky.

TIP: Mužský a ženský mozek: Je v nich nějaký rozdíl?

Dobrou zprávou je, že velikost mozku nijak nesouvisí s inteligencí. Ještě důležitější ale je, že úbytek objemu šedé hmoty může ve výsledku znamenat výhodu. Podobný úbytek mozkové hmoty se totiž objevuje také během raného dětství a období adolescence, kdy se mozek specializuje a vyvíjí si přesnější funkce. Méně důležité a méně specializované části mozku se v tomto procesu omezují na úkor těch specifických.

Mozky otců se během studie v žádné ze zkoumaných oblastí nijak nezměnily. To zřejmě vylučuje, že by změny mohly být způsobeny stresem nebo nedostatkem spánku, který se u nových rodičů obvykle projevuje.

  • Zdroj textu

    The Washington Post, Nature Neuroscience

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci