Dobrá zpráva: Ženám se po porodu zmenšuje mozek

21.12.2016 - Martin Reichman

Mozek žen se během těhotenství a po porodu zmenšuje. Ve výsledku to ale může znamenat výhodu

Trvalé změny na mozku -<p>Kontrolní testy provedené po dvou letech prokázaly, že většina ztraceného objemu šedé kůry mozkové se neobnovila.</p>
Trvalé změny na mozku -

Kontrolní testy provedené po dvou letech prokázaly, že většina ztraceného objemu šedé kůry mozkové se neobnovila.


Reklama

Nizozemská vědkyně Elseline Hoekzemaová se rozhodla prozkoumat, co se děje s mozkem žen před porodem a po něm. Výsledky získané pomocí magnetické rezonance ukazují, že se ženám po porodu zmenšily některé části mozku. Konkrétně šlo o části, které jsou zapojené do řešení sociálních problémů – jako je například odhadování přání a záměrů ostatních podle jejich mimiky a chování. Na objemu ztratila také oblast hipokampu, která je zodpovědná za paměť a vzpomínky.

TIP: Mužský a ženský mozek: Je v nich nějaký rozdíl?

Dobrou zprávou je, že velikost mozku nijak nesouvisí s inteligencí. Ještě důležitější ale je, že úbytek objemu šedé hmoty může ve výsledku znamenat výhodu. Podobný úbytek mozkové hmoty se totiž objevuje také během raného dětství a období adolescence, kdy se mozek specializuje a vyvíjí si přesnější funkce. Méně důležité a méně specializované části mozku se v tomto procesu omezují na úkor těch specifických.

Mozky otců se během studie v žádné ze zkoumaných oblastí nijak nezměnily. To zřejmě vylučuje, že by změny mohly být způsobeny stresem nebo nedostatkem spánku, který se u nových rodičů obvykle projevuje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Washington Post, Nature Neuroscience

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907