Dobrá zpráva: Ženám se po porodu zmenšuje mozek

21.12.2016 - Martin Reichman

Mozek žen se během těhotenství a po porodu zmenšuje. Ve výsledku to ale může znamenat výhodu

Trvalé změny na mozku -<p>Kontrolní testy provedené po dvou letech prokázaly, že většina ztraceného objemu šedé kůry mozkové se neobnovila.</p>
Trvalé změny na mozku -

Kontrolní testy provedené po dvou letech prokázaly, že většina ztraceného objemu šedé kůry mozkové se neobnovila.


Reklama

Nizozemská vědkyně Elseline Hoekzemaová se rozhodla prozkoumat, co se děje s mozkem žen před porodem a po něm. Výsledky získané pomocí magnetické rezonance ukazují, že se ženám po porodu zmenšily některé části mozku. Konkrétně šlo o části, které jsou zapojené do řešení sociálních problémů – jako je například odhadování přání a záměrů ostatních podle jejich mimiky a chování. Na objemu ztratila také oblast hipokampu, která je zodpovědná za paměť a vzpomínky.

TIP: Mužský a ženský mozek: Je v nich nějaký rozdíl?

Dobrou zprávou je, že velikost mozku nijak nesouvisí s inteligencí. Ještě důležitější ale je, že úbytek objemu šedé hmoty může ve výsledku znamenat výhodu. Podobný úbytek mozkové hmoty se totiž objevuje také během raného dětství a období adolescence, kdy se mozek specializuje a vyvíjí si přesnější funkce. Méně důležité a méně specializované části mozku se v tomto procesu omezují na úkor těch specifických.

Mozky otců se během studie v žádné ze zkoumaných oblastí nijak nezměnily. To zřejmě vylučuje, že by změny mohly být způsobeny stresem nebo nedostatkem spánku, který se u nových rodičů obvykle projevuje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Washington Post, Nature Neuroscience

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907