Dobré zprávy: Káva nezvyšuje riziko rakoviny prostaty. Spíše naopak

14.01.2021 - Stanislav Mihulka

Pití kávy snižuje nebezpečí vzniku nejrůznějších nádorů a platí to i pro rakovinu prostaty

<p>Káva obsahuje množství antioxidantů a dalších sloučenin, které hrají významnou roli v prevenci rakoviny a řady dalších nemocí.</p>

Káva obsahuje množství antioxidantů a dalších sloučenin, které hrají významnou roli v prevenci rakoviny a řady dalších nemocí.


Reklama

Rakovina prostaty představuje celosvětový problém. Je to druhá nejčastější rakovina vůbec a zároveň šestá nejčastější příčina úmrtí mužů kvůli nádorovému onemocnění. Proto vědci a lékaři zkoumají rozmanité faktory, které by mohly situaci s rakovinou prostaty zhoršovat nebo naopak zlepšovat.

Jedním z těchto faktorů je i pití kávy. Dřívější výzkum už sice prokázal, že káva snižuje riziko rakoviny jater, žaludku i prsu, ale v případě rakoviny prostaty zatím nebyla role kávy příliš jasná. Tým čínských odborníků nedávno zpracoval dostupné studie, které se týkají právě vztahu mezi kávou a rakovinou prostaty. Káva přitom byla v určitém podezření, že by u této rakoviny mohla být rizikovým faktorem.

TIP: Zdravé osvěžení: Pití kávy snižuje riziko Alzheimera i Parkinsona

Badatelé do svého výzkumu zahrnuli 16 dřívějších studií, které obsahovaly celkem 57 732 případů rakoviny prostaty mezi 1 081 586 sledovanými lidmi. Nakonec dospěli k závěru, že káva nejen že nezvyšuje riziko rakoviny prostaty, ale naopak ho snižuje. Čím více lidé pijí kávu, tím je u nich riziko vzniku této rakoviny nižší. U lidí, kteří pijí dva a více šálků kávy denně klesá riziko rakoviny prostaty o 9 procent. Vysvětlením by mohlo být, že káva zlepšuje metabolismus glukózy, má protizánětlivé a antioxidační účinky, a také ovlivňuje hladiny pohlavních hormonů.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že u tohoto druhu studií je obvykle problém, že se snaží vyvozovat závěry z jinak nesouvisejících samostatných výzkumů. Ani s kávou se to zkrátka nesmí přehánět, neboť jak známo: všeho moc škodí!

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907