Dobré zprávy: Káva nezvyšuje riziko rakoviny prostaty. Spíše naopak

14.01.2021 - Stanislav Mihulka

Pití kávy snižuje nebezpečí vzniku nejrůznějších nádorů a platí to i pro rakovinu prostaty

<p>Káva obsahuje množství antioxidantů a dalších sloučenin, které hrají významnou roli v prevenci rakoviny a řady dalších nemocí.</p>

Káva obsahuje množství antioxidantů a dalších sloučenin, které hrají významnou roli v prevenci rakoviny a řady dalších nemocí.


Reklama

Rakovina prostaty představuje celosvětový problém. Je to druhá nejčastější rakovina vůbec a zároveň šestá nejčastější příčina úmrtí mužů kvůli nádorovému onemocnění. Proto vědci a lékaři zkoumají rozmanité faktory, které by mohly situaci s rakovinou prostaty zhoršovat nebo naopak zlepšovat.

Jedním z těchto faktorů je i pití kávy. Dřívější výzkum už sice prokázal, že káva snižuje riziko rakoviny jater, žaludku i prsu, ale v případě rakoviny prostaty zatím nebyla role kávy příliš jasná. Tým čínských odborníků nedávno zpracoval dostupné studie, které se týkají právě vztahu mezi kávou a rakovinou prostaty. Káva přitom byla v určitém podezření, že by u této rakoviny mohla být rizikovým faktorem.

TIP: Zdravé osvěžení: Pití kávy snižuje riziko Alzheimera i Parkinsona

Badatelé do svého výzkumu zahrnuli 16 dřívějších studií, které obsahovaly celkem 57 732 případů rakoviny prostaty mezi 1 081 586 sledovanými lidmi. Nakonec dospěli k závěru, že káva nejen že nezvyšuje riziko rakoviny prostaty, ale naopak ho snižuje. Čím více lidé pijí kávu, tím je u nich riziko vzniku této rakoviny nižší. U lidí, kteří pijí dva a více šálků kávy denně klesá riziko rakoviny prostaty o 9 procent. Vysvětlením by mohlo být, že káva zlepšuje metabolismus glukózy, má protizánětlivé a antioxidační účinky, a také ovlivňuje hladiny pohlavních hormonů.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že u tohoto druhu studií je obvykle problém, že se snaží vyvozovat závěry z jinak nesouvisejících samostatných výzkumů. Ani s kávou se to zkrátka nesmí přehánět, neboť jak známo: všeho moc škodí!

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.

Věda
Reklama

Odhalená vnitřní struktura Marsu

Vesmír

Drozd stěhovavý (Turdus migratorius) má s hnízdními parazity své zkušenosti a často si s nimi dokáže poradit.

Příroda

Coby první Evropan spatřil zasněžený vrcholek Kilimandžára německý misionář Johannes Rebmann.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907