Dobré zprávy: Káva nezvyšuje riziko rakoviny prostaty. Spíše naopak

14.01.2021 - Stanislav Mihulka

Pití kávy snižuje nebezpečí vzniku nejrůznějších nádorů a platí to i pro rakovinu prostaty

<p>Káva obsahuje množství antioxidantů a dalších sloučenin, které hrají významnou roli v prevenci rakoviny a řady dalších nemocí.</p>

Káva obsahuje množství antioxidantů a dalších sloučenin, které hrají významnou roli v prevenci rakoviny a řady dalších nemocí.


Reklama

Rakovina prostaty představuje celosvětový problém. Je to druhá nejčastější rakovina vůbec a zároveň šestá nejčastější příčina úmrtí mužů kvůli nádorovému onemocnění. Proto vědci a lékaři zkoumají rozmanité faktory, které by mohly situaci s rakovinou prostaty zhoršovat nebo naopak zlepšovat.

Jedním z těchto faktorů je i pití kávy. Dřívější výzkum už sice prokázal, že káva snižuje riziko rakoviny jater, žaludku i prsu, ale v případě rakoviny prostaty zatím nebyla role kávy příliš jasná. Tým čínských odborníků nedávno zpracoval dostupné studie, které se týkají právě vztahu mezi kávou a rakovinou prostaty. Káva přitom byla v určitém podezření, že by u této rakoviny mohla být rizikovým faktorem.

TIP: Zdravé osvěžení: Pití kávy snižuje riziko Alzheimera i Parkinsona

Badatelé do svého výzkumu zahrnuli 16 dřívějších studií, které obsahovaly celkem 57 732 případů rakoviny prostaty mezi 1 081 586 sledovanými lidmi. Nakonec dospěli k závěru, že káva nejen že nezvyšuje riziko rakoviny prostaty, ale naopak ho snižuje. Čím více lidé pijí kávu, tím je u nich riziko vzniku této rakoviny nižší. U lidí, kteří pijí dva a více šálků kávy denně klesá riziko rakoviny prostaty o 9 procent. Vysvětlením by mohlo být, že káva zlepšuje metabolismus glukózy, má protizánětlivé a antioxidační účinky, a také ovlivňuje hladiny pohlavních hormonů.

Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že u tohoto druhu studií je obvykle problém, že se snaží vyvozovat závěry z jinak nesouvisejících samostatných výzkumů. Ani s kávou se to zkrátka nesmí přehánět, neboť jak známo: všeho moc škodí!

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907