Tepelná sonda landeru InSight podle všeho překonala počáteční problémy a nyní je připravena zavrtat se do povrchu Marsu
V dnešní době mají dobré zprávy cenu zlata. Jedna taková nedávno přiletěla z Marsu, kde pracuje robotický „geolog“, americká sonda InSight. Tento ostře sledovaný geolog by mohl zjistit spoustu velmi cenných informací o vnitřní struktuře rudé planety. V posledních měsících měl ale problémy s klíčovým zařízením, takzvaným „krtkem“.
„Krtek“ je vlastně samopenetrační tepelná sonda HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package). Jejím úkolem je zavrtat se asi 3 až 5 metrů pod povrch a tam pak zjišťovat, jak se na rudé planetě šíří teplo. Zní to sice jednoduše, ale na vzdáleném Marsu se doposud krtek nedokázal zavrtat.
Ukázalo se, že na místě, kde přistála sonda InSight, má terén úplně jiné vlastnosti, než na jaké jsme zatím na Marsu byli zvyklí. Měli jsme tu zkušenost, že na povrch Marsu pokrývá spíše písčitý materiál. Jenomže InSight, ke své smůle, přistál na místě, kde je podklad mnohem tvrdší.
TIP: Problémy na Marsu: „Krtek“ robotického geologa InSight je opět venku z díry
Když došla jednoduchá řešení, museli operátoři sondy InSight použít nouzový postup. Bylo to riskantní, ale s improvizovaným vybavením sondy se jim nakonec povedlo „krtka“ zprovoznit. Krtek už se zase zavrtává a všichni doufají, že mu to vydrží několik příštích týdnů.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)