Drama ve Sluneční soustavě: Hubble pozoroval spektakulární rozpad komety

21.09.2016 - Stanislav Mihulka

Kometa 332P/Ikeya-Murakami se na své oběžné dráze postupně rozpadá na kusy

Rozpad komety -<p>Kometa 332P/Ikeya-Murakami se postupně rozpadá na jeden velký a množství malých kusů</p>
Rozpad komety -

Kometa 332P/Ikeya-Murakami se postupně rozpadá na jeden velký a množství malých kusů


Reklama

Komety, špinavé balvany z ledu a prachu, obvykle putují Sluneční soustavou po velice výstředné oběžné dráze kolem Slunce. Pocházejí z dob, kdy vzniklo Slunce s planetami, takže jsou staré i miliardy let. Ani komety ale nevydrží věčně.

Zánik po 4,5 miliardách let

Hubbleův vesmírný dalekohled během tří dnů letošního ledna pozoroval spektakulární zánik komety 332P/Ikeya-Murakami, která se rozpadá na kusy. Tato kometa pochází z Kuiperova pásu, čili z oblasti za oběžnou drahou Neptunu, kde se pohybovala 4,5 miliardy let.

Před časem ale kometu 332P/Ikeya-Murakami postrčila mocná gravitace planety Jupiter a kometa se dostala mnohem blíž ke Slunci. V dnešní době obíhá Slunce jednou za 6 let. Její poslední přiblížení ke Slunce ale mělo dramatický efekt.

TIP: Jak umírají komety? Mohou zcela zaniknout?

Vědci na snímcích z Hubbleova dalekohledu zjistili, že se kometa rozpadla na jeden velký kus o délce asi 480 metrů a větší počet úlomků o velikosti 20 až 60 metrů. K rozpadu zřejmě došlo mezi říjnem a prosincem 2015, mechanismus tohoto rozpadu ale není detailně znám.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Astrophysical Journal Letters

  • Zdroj fotografií: NASA / ESA / D. Jewitt (UCLA)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907