Draví vetřelci: Podaří se zastavit invazi masožravých kalmarů?

Do mělkých vod amerického San Diega se začali z vod Jižní Ameriky stěhovat agresivní masožraví kalmaři, kteří poblíž turistických pláží napadají potápěče




Kalmaři dorůstají délky dvou metrů a mohou vážit až 50 kilo. Podmořských exkurzí se kvůli invazi „rudých ďáblů“, jak se kalmarům přezdívá, začínají vzdávat i zkušení potápěči. Někteří však nechtějí zahodit jedinečnou šanci zaplavat si s obřími hlavonožci a sestupují do hlubin alespoň v ochranném obleku či v kleci.

Potapeč Roger Uzun popisuje své dobrodružství uprostřed hejna kalmarů, se kterým plaval asi dvacet minut. Zvířata se mu zdála spíše zvědavá než agresivní. Osahávala jej chapadly, narážela do něj a šťouchala ho do hlavy. Jelikož mají kalmaři chuťové buňky ve svých chapadlech, je pravděpodobné, že se snažili zjistit, zda by pro ně byl Roger vítanou pochoutkou. Naštěstí se hlavonožci vyskytují dostatečně daleko od pobřeží a plavci a surfaři jimi nejsou ohroženi. Proč se začali objevovat na pobřeží jižní Kalifornie, není zatím jasné.

TIP: Jak rostou korály aneb Život v podmořské zahradě

Podle vědců mohou být příčinou tohoto jevu změny klimatu a teploty vody, nedostatek potravy v jejich původním prostředí či naopak úbytek jejich přirozených predátorů. V současné době probíhá výzkum, který se na tyto otázky pokusí odpovědět. Některým kalmarům byly na tělo připevněny speciální přístroje, jež budou po dobu jednoho měsíce zaznamenávat hloubku, teplotu a intenzitu světla prostředí, ve kterém se kalmaři pohybují. Na kalifornském pobřeží se nyní nachází tisíce jedinců a vědci se obávají, že tu dojde k rozvrácení přirozené rovnováhy. Vetřelci jsou totiž velmi draví a spořádají denně obrovské množství ryb. Zdejší rybáři mají proto neomezené povolení k výlovu kalmarů, kterého hojně využívají, protože o jejich chutné maso je ve světě zájem.

  • Zdroj textu

    Příroda 2009/9

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci