Draze zaplacený omyl: Izraelský útok na USS Liberty (2)

25.10.2017 - Erik Ondria

V průběhu šestidenní války izraelské letectvo a námořnictvo omylem zaútočilo na zpravodajskou loď Spojených států amerických USS Liberty, kterou považovalo za nepřátelské plavidlo. Proč k tragickému incidentu došlo?

USS Liberty - Ohořelá a rozstřílená loď Liberty byla odtažena na Maltu. Její opravy by vyšly na 10 milionů dolarů, a proto byla v roce 1973 sešrotována
USS Liberty - Ohořelá a rozstřílená loď Liberty byla odtažena na Maltu. Její opravy by vyšly na 10 milionů dolarů, a proto byla v roce 1973 sešrotována

Reklama

Ráno 8. června 1967 se USS Liberty, výzkumná loď třídy Belmont Námořnictva Spojených států, nacházela na určeném operačním místě nedaleko egyptského Port Saidu. V tomto prostoru provádělo izraelské letectvo během šestidenní války v pravidelných intervalech letecké průzkumy.

Předchozí část: Draze zaplacený omyl: Izraelský útok na USS Liberty (1)

V 11.24 byla nahlášena střelba z moře na přístav Aríš. Po obdržení této zprávy z více zdrojů se rozhodlo námořní velení vyslat na průzkum tři torpédové čluny. Ty nahlásily krátce po 13.30 vizuální kontakt s neznámým plavidlem, přičemž chybně určily jeho rychlost na 30 uzlů. Určená rychlost indikovala, že neidentifikované plavidlo směřující k Port Saidu musí být bojová loď.

Důsledky chybné identifikace

Protože izraelské torpédové čluny dosahovaly podobné rychlosti, zavolaly si na pomoc letectvo. Dvě stíhačky typu Dassault Mirage III dostihly loď přibližně ve 14.00 a pokusily se o její bližší identifikaci. Podle zprávy izraelského ministerstva obrany z června 1982 o vyšetřování incidentu s USS Liberty provedli oba piloti identifikační přelety nad lodí. Zjistili, že nejde o izraelské plavidlo, přičemž neviděli žádnou vlajku. Loď byla natřena námořní šedí, měla stěžeň, jeden komín a dvě palné zbraně na přídi.

Po oznámení zjištěných skutečností dostali piloti povolení k útoku na loď a dodatečně za nimi byly poslány další dvě stíhačky typu Dassault Super Mystère. Stíhači provedli na Liberty čtyři nálety a zaútočili svými 30mm kanony a raketami. Mezitím přiletěly obě Dassault Super Mystère a zaútočily střelami a napalmem. Na Liberty začaly hořet palivové nádrže, interkom byl zničen a vnější komunikační systém poškozen, ale později se ho povedlo opravit.

Kapitán McGonagle byl raněn, ale zůstal při vědomí. Loď hořela a šířil se z ní hustý dým. Při tomto útoku zemřelo osm mužů a dalších 75 bylo zraněno. Po opravě komunikačních systémů zavolala posádka Liberty o pomoc. Zpráva se dostala k veliteli 6. flotily Martinovi, který nařídil lodím USS Saratoga a USS America okamžitě poslat letadla na pomoc. Přiletět měly přibližně za tři hodiny. 

Torpédový útok

Izraelští stíhači dostali rozkaz identifikovat loď, ale kvůli hustému dýmu se jim to nepodařilo. O totéž se měly pokusit tři izraelské torpédové čluny, které Liberty mezitím dostihly. Pomocí signálů požadovaly od neznámého plavidla, aby se identifikovalo, ale loď odpověděla nejasně. Kvůli podobnosti s odpověďmi egyptských plavidel, jež v minulosti tímto způsobem zmátla své židovské protivníky, izraelští námořníci usoudili, že jde o egyptskou loď El Quseir, která měla podobnou siluetu a zbraně na přídi.

Během náletu se podařilo stíhačům židovského státu sestřelit na Liberty americkou vlajku, která byla nahrazena větší standartou. Kapitán Liberty McGonagle předpokládal, že je torpédové čluny mají dorazit, a přikázal střílet na rychle se přibližující plavidla. Střelbu odvolal až po přiblížení člunů a zpozorování izraelské vlajky. Bylo ale už pozdě. Všechny tři torpédové čluny vypálily na Liberty torpéda, ale svůj cíl našlo jen jedno. To ovšem vytvořilo díru v trupu lodi, která v nejširším místě dosahovala až 11 metrů! Liberty byla poškozená a v plamenech, ale nepotopila se.

Zastavení palby

Poté, co připluli blíže k plavidlu, zahlédli izraelští námořníci na ostřelované lodi písmena GTR a okamžitě zastavili útok. Egyptská plavidla totiž používala arabské písmo a ze začátku si námořníci mysleli, že možná útočili na sovětskou loď. Ke zničené lodi přilétaly izraelské vrtulníky, aby konečně přesně identifikovaly plavidlo. Izraelci zahájili vyšetřování, které nakonec ukázalo, že omylem zaútočili na spojeneckou loď USS Liberty. Ihned s touto skutečností seznámili washingtonskou vládu, jíž zaslali dopis s omluvou. Zároveň byl odvolán letecký útok z lodí USS America a USS Saratoga.

TIP: Krize s hrozbou použití jaderné zbraně: Jomkipurská válka 1973

Izraelská vláda udělala vše pro to, aby pomohla posádce poškozené lodě – poskytla prostředky a personál na hledání pohřešovaných a přeživších, které trvalo dva dny. Podle oficiálních, na sobě nezávislých vyšetřování v USA a Izraeli byl incident s lodí USS Liberty označen za tragický případ chybné identifikace. Cena tohoto omylu byla vysoká – 34 členů posádky lodě zahynulo a dalších 171 bylo raněno. Židovský stát odškodnil v květnu 1968 rodiny zabitých částkou 3 323 500 dolarů a o jedenáct měsíců později i zraněné sumou 3 566 457 dolarů. Vláda USA požadovala navíc přes 7,5 milionu dolarů za materiální škody. V prosinci 1980 se obě země dohodly na šesti milionech dolarů.

Medaile cti pro kapitána

Rok po incidentu, 11. června 1968, byl kapitán lodě Liberty William McGonagle vyznamenán kongresovou Medailí cti za statečnost a odvahu prokázanou při útoku na loď. Posádka lodě byla vyznamenána bronzovými a stříbrnými hvězdami, přičemž bylo rozdáno též 170 Purpurových srdcí.

Izraelský útok na americkou loď USS Liberty je dodnes předmětem bouřlivých diskusí a také živnou půdou pro konspirační teorie. Především v USA se z pozůstalých a představitelů rodin mrtvých námořníků ozývají hlasy po dalších vyšetřováních. Mezi USA a SSSR tento incident posloužil částečně jako odstrašující příklad při podepsání Dohody o incidentech na moři v roce 1972.

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907