Drsné varování: Na floridské pláže zamířila Smrtka, do Norwiche morový lékař

04.05.2020 - Zuzana Rychlá


Reklama

Poněkud neortodoxní způsob, jak upozornit na potřebu sociálního odstupu v době pandemie, zvolil floridský právník Daniel Uhlfelder. V kostýmu smrtky vyrazil s kosou v ruce mezi slunící se návštěvníky na pláži. 

Z vyjádření, které poskytl místním reportérům plyne, že otevření pláží považuje za nezodpovědné a předčasné. Uhlfelder dlouhodobě kritizuje lehkovážné chování floridské vlády v době pandemie. Již dříve protestoval u guvernérova sídla v protichemickém obleku. Floridský právník se také angažuje ve prospěch demokrata Phila Ehra, který kandiduje proti úřadujícímu floridskému zástupci ve Sněmovně reprezentantů Mattovi Gaetzovi.

TIP: Drsné varování: Starosta ukrajinského Dnipra nechal vykopat 615 hrobů

Podobný případ ale zná i starý kontinent – police v Norwichi přijala minulý týden oznámení několika občanů, které vyděsil „morový lékař“. Postava oděná v kostýmu s kápí a typickým dlouhým ptačím zobákem, se měla potulovat po předměstí a děsit kolemjdoucí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907