Nepostradatelné cesty sloních architektů: V čem tkví důležitost afrických tlustokožců

16.06.2017 - Marek Telička


Reklama

Protože sloni potřebují pro udržení běhu svého organismu každý den odpovídající množství potravy, zabere jim hledání zelených větví a listů prakticky veškerý čas. Sloní stádo navíc pokryje obrovskou plochu, protože konkrétní oblast potřebuje po „sloním nájezdu“ určitou dobu na zotavenou. Tlustokožci ovšem nejsou „stroje na žraní“, které by škodily africkým savanám, ale odedávna plní roli „architektů“ krajiny.

Afričtí architekti

Ve sloních výkalech se rozšiřují semena spolykaných rostlin a podél sloních stezek se tak nadále šíří zelený život. Sloní trus je navíc zdrojem živin pro mnoho druhů hmyzu, který je zase nezbytný například pro přežití hmyzožravých ptáků.

TIP: Sloní zemětřesení aneb Jak obří savci využívají otřesy země k dálkové komunikaci

Důležitost pro přírodní koloběh se velmi výrazně projevuje ještě v jednom aspektu neustálého pohybu afrických kolosů. Kromě zeleně potřebují tato zvířata i množství vody a vůdčí sloní samice mají v paměti uloženu mapu vodních zdrojů. Sloní stezky tedy nejen vedou do oblastí s aktuálně největším množstvím zeleně, ale zároveň od jednoho vodního zdroje k dalšímu.

V období sucha za nimi putují i ostatní živočichové, protože sloni jsou schopni vydobýt (produpat a choboty prohrabat) alespoň trochu vláhy i ve zdánlivě vyschlém říčním korytě. V případě, že je například pytláky zastřelena vůdčí samice, je k uhynutí vedle dalších členů sloního stáda odsouzeno i množství dalších zvířat.

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907