Dvojice černých děr vznikají ve vesmíru 10× častěji, než jsme si mysleli

30.06.2017 - Stanislav Mihulka

Výpočty superpočítače Little Green Machine naznačují, že v Mléčné dráze vznikne těsná dvojice černých děr jednou za 100 tisíc let. Je to přibližně 10× častěji, než se čekalo

Masivní dvojice -<p>Velká hvězda v těsné dvojhvězdě s černou dírou</p>
Masivní dvojice -

Velká hvězda v těsné dvojhvězdě s černou dírou


Reklama

Vědci do dnešního dne detekovali gravitační vlny z celkem tří událostí ve vzdáleném vesmíru. Ve všech třech těchto případech zřejmě šlo o srážku dvojice černých děr. Kde se ale takové dvojice vzaly?

Podle odborníků mohly tyto černé díry vzniknout daleko od sebe a v průběhu času se náhodně setkat, nebo mohly vzniknout z dvojice blízkých masivních hvězd, které měly nepochybně bouřlivý, ale hodně krátký život. Nizozemští astronomové z Amsterdamské a Leidenské univerzity nyní zjistili, že druhá možnost je výrazně pravděpodobnější než bychom asi čekali. Přesněji - zhruba desetkrát častěji než jsme si doposud mysleli.

Jedna dvojice černých děr za 100 tisíc let

Ed van den Heuvel a jeho tým zpracovali sofistikované počítačové simulace na superpočítači Leidenské univerzity kterému se přezdívá Little Green Machine. Vyplynulo z nich, že ve vesmíru vznikají těsné dvojice černých děr u binárních hvězdných systémů s hmotností od 15 do 30 Sluncí.

TIP: Revoluce ve fyzice: Vědci poprvé zachytili neviditelné gravitační vlny

Pokud jsou jejich výpočty správné, tak by v Mléčné dráze měla vzniknout taková dvojice černých děr, které posléze splynou v katastrofální srážce, průměrně jednou za 100 tisíc let. Z lidského pohledu je to stále velmi vzácná událost, v měřítku celého vesmíru ale jde takřka o každodenní všednost. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ESA / C. CarreauDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907