Dým, který hřmí: Viktoriiny vodopády jsou nejmohutnější vodní clonou světa

13.04.2022 - Barbora Jelínková

Zcela právem tvoří Viktoriiny vodopády na jihoafrické řece Zambezi nedílnou součást světového dědictví UNESCO. Impozantní vodní sloupec, nazývaný domorodci „dým, který hřmí“, se považuje za nejdivočejší vodopád světa

<p>S šířkou přes 1 800 metrů představují Viktoriiny vodopády nejmohutnější vodní clonu světa.</p>

S šířkou přes 1 800 metrů představují Viktoriiny vodopády nejmohutnější vodní clonu světa.


Reklama

Třebaže se zlověstný hukot hřmící vody nese do vzdálenosti až čtyřiceti kilometrů, existence jednoho z nejvyšších vodních sloupců na Zemi zůstávala většině planety ještě donedávna utajena. Éru jejich moderní historie zahájil proslulý misionář David Livingstone, jenž místo spatřil v roce 1855 zřejmě coby první Evropan v dějinách a nazval jej na počest britské královny. O dvě desetiletí později dorazil k běsnícímu živlu i český cestovatel Emil Holub, kterému vděčíme za jeho první zmapování.

Pára, nebo dým?

Ani zdaleka přitom nešlo o jednoduchý úkol: Africká kaskáda svou mohutností směle konkuruje jihoamerickým vodopádům Iguaçu nebo proslulé Niagaře. Přestože nedrží primát z hlediska výšky či průtoku, oficiálně se jedná o největší vodní clonu na světě. Více než 1 800 metrů široký tok řeky Zambezi náhle padá přes kolmý útes do hloubky 140 metrů, přičemž se každou sekundu řítí dolů v průměru tisíc kubíků hřmící masy

Dokonce i v období sucha, kdy průtok dosahuje pouhých tří procent maximálních hodnot, se do vzduchu uvolňuje tolik vodní páry, že se při leteckém pohledu jeví jako dým z obřího požáru. Na jaře, kdy je průtok nejsilnější, lze potom sloupec spatřit až ze vzdálenosti dvaceti kilometrů. 

Ďáblův bazének

Přelet nad Mosi-oa-Tunya, jak zní domorodé pojmenování místa, umožnuje vychutnat si pohled na jeden z přírodních divů černého kontinentu naplno. Pěší turisté se pak mohou vydat o něco blíž po mostě, který se nad impozantní scenerií tyčí už od roku 1905 a spojuje oba sousedící státy – Zambii a Zimbabwe. A ti nejodvážnější se nechají přemluvit k bungee jumpingu do hloubky 111 metrů. Volný pád trvá pouhé čtyři vteřiny, ale mnozí hovoří o nejlepším adrenalinovém zážitku svého druhu, jaký se dá absolvovat.

TIP: Yosemitský vodopád Horsetail Fall: Fascinující pohled na Hořící koňský ocas

Nejde přitom o jedinou aktivitu, kterou lze v bezprostřední blízkosti kaskády provozovat: Připočteme-li rafting, nafukovací kánoe, projížďku na slonech, či dokonce plavání v tzv. Ďáblově bazénku přímo na hraně vodopádu, není divu, že se Viktoriiny vodopády staly těžištěm turistického ruchu v celé jižní Africe. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907