Dým, který hřmí: Viktoriiny vodopády jsou nejmohutnější vodní clonou světa

13.04.2022 - Barbora Jelínková

Zcela právem tvoří Viktoriiny vodopády na jihoafrické řece Zambezi nedílnou součást světového dědictví UNESCO. Impozantní vodní sloupec, nazývaný domorodci „dým, který hřmí“, se považuje za nejdivočejší vodopád světa

<p>S šířkou přes 1 800 metrů představují Viktoriiny vodopády nejmohutnější vodní clonu světa.</p>

S šířkou přes 1 800 metrů představují Viktoriiny vodopády nejmohutnější vodní clonu světa.


Reklama

Třebaže se zlověstný hukot hřmící vody nese do vzdálenosti až čtyřiceti kilometrů, existence jednoho z nejvyšších vodních sloupců na Zemi zůstávala většině planety ještě donedávna utajena. Éru jejich moderní historie zahájil proslulý misionář David Livingstone, jenž místo spatřil v roce 1855 zřejmě coby první Evropan v dějinách a nazval jej na počest britské královny. O dvě desetiletí později dorazil k běsnícímu živlu i český cestovatel Emil Holub, kterému vděčíme za jeho první zmapování.

Pára, nebo dým?

Ani zdaleka přitom nešlo o jednoduchý úkol: Africká kaskáda svou mohutností směle konkuruje jihoamerickým vodopádům Iguaçu nebo proslulé Niagaře. Přestože nedrží primát z hlediska výšky či průtoku, oficiálně se jedná o největší vodní clonu na světě. Více než 1 800 metrů široký tok řeky Zambezi náhle padá přes kolmý útes do hloubky 140 metrů, přičemž se každou sekundu řítí dolů v průměru tisíc kubíků hřmící masy

Dokonce i v období sucha, kdy průtok dosahuje pouhých tří procent maximálních hodnot, se do vzduchu uvolňuje tolik vodní páry, že se při leteckém pohledu jeví jako dým z obřího požáru. Na jaře, kdy je průtok nejsilnější, lze potom sloupec spatřit až ze vzdálenosti dvaceti kilometrů. 

Ďáblův bazének

Přelet nad Mosi-oa-Tunya, jak zní domorodé pojmenování místa, umožnuje vychutnat si pohled na jeden z přírodních divů černého kontinentu naplno. Pěší turisté se pak mohou vydat o něco blíž po mostě, který se nad impozantní scenerií tyčí už od roku 1905 a spojuje oba sousedící státy – Zambii a Zimbabwe. A ti nejodvážnější se nechají přemluvit k bungee jumpingu do hloubky 111 metrů. Volný pád trvá pouhé čtyři vteřiny, ale mnozí hovoří o nejlepším adrenalinovém zážitku svého druhu, jaký se dá absolvovat.

TIP: Yosemitský vodopád Horsetail Fall: Fascinující pohled na Hořící koňský ocas

Nejde přitom o jedinou aktivitu, kterou lze v bezprostřední blízkosti kaskády provozovat: Připočteme-li rafting, nafukovací kánoe, projížďku na slonech, či dokonce plavání v tzv. Ďáblově bazénku přímo na hraně vodopádu, není divu, že se Viktoriiny vodopády staly těžištěm turistického ruchu v celé jižní Africe. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907