ekoRomantika z Austrálie: Plovoucí vilka, poháněná solární energií

07.05.2020 - Zuzana Rychlá


Reklama

Že se luxus a ekologie nevylučují, ukazuje projekt australského architekta Chucka Andersona. Jeho solárně poháněná plovoucí vilka Lilypad nabídne návštěvníkům obojího dostatek. Lilypad je dvoupodlažní plovoucí vilka s verandou a sedlovou střechou. Stavba je obložená dřevem, pohání ji solární energie a je vyrobena z ekologických materiálů.

Samotný plovoucí dům rámuje rozlehlá přední paluba, která nabízí dostatek prostoru pro opalování, rybaření, grilování nebo relaxování při masáži. V interiéru přízemí se vedle plně vybavené kuchyně a vinného sklípku nachází i velký obývací pokoj s posezením u krbu. Horní patro je pak vyhrazené pro ložnici s obrovskou postelí a koupelnu ve stylu lázní. 

TIP: Luxus na Maledivách: Proč se potápět za žraloky, když s nimi můžete spát?

Idylická plovoucí vila, kotvící severně od Palm Beach v Sydney, je k dispozici k pronájmu již od 1 800 dolarů za noc pro dvě osoby (zhruba 28 000 korun). Součástí ceny je i kontinentální snídaně a další pohoštění, uvítací přípitek, rybářské vybavení nebo třeba paddleboard.

  • Zdroj textu:

    Lilypad

  • Zdroj fotografií: Lilypad

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907