Elektrický letoun s kolmým startem Vertiia zvládne až 1 000 kilometrů

02.11.2021 - Stanislav Mihulka

Australská společnost AMSL Aero představila zajímavý elektrický letoun Vertiia s vertikálním startem. O koncept již projevila zájem australská armáda

<p>Vertiia s vodíkovým pohonem, elektrickými rotory a s uzavřeným křídlem obdélníkového tvaru uletí až 1 000 kilometrů, rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.</p>

Vertiia s vodíkovým pohonem, elektrickými rotory a s uzavřeným křídlem obdélníkového tvaru uletí až 1 000 kilometrů, rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.


Reklama

Australská společnost AMSL Aero připravuje letové testy svého pozoruhodného elektrického letounu s kolmým startem a přistáním (eVTOL) Vertiia. Podle vývojářů je jejich design ve své kategorii jedním z nejhospodárnějších a nejvíce cenově dostupných. Letoun vlastně tvoří rám zhruba obdélníkového obrysu, na němž je umístěno osm rotorů s kabinou pro cestující.

Tvůrci letounu uvádějí, že by Vertiia měla zvládnout slušné výkony – na palubu se vejde až 5 osob anebo 500 kilogramů nákladu. Letoun by měl na jednu nádrž s vodíkem urazit až 1 000 kilometrů, přičemž jeho cestovní rychlost se má pohybovat okolo 300 kilometrů za hodinu.

Letoun s uzavřeným křídlem

Společnost AMSL Aero tvoří pouhých 15 zaměstnanců. Podařilo se jim sehnat impozantní rozpočet, s nímž postavili prototyp letounu Vertiia. Teď dávají dohromady další prostředky na letové testy a přípravu na výrobu, včetně pořízení potřebných povolení. Pokud vše půjde podle plánu, výroba by se mohla rozeběhnout v roce 2024.

TIP: Elektrická kombinace letounu a vrtulníku ROSA má létat téměř 300 km/h

Vertiia využívá koncepci letadla s uzavřeným křídlem. V tom případě je to takzvaný „box wing“, kdy jsou horní a dolní plochy spojeny vertikálními žebry. Zdroj energie pro letoun zajišťují vodíkové palivové články se záložní baterií. O letouny již projevilo zájem několik zákazníků. AMSL Aero mají rovněž kontrakty s australskou armádou, která by chtěla mít nákladní verzi a verzi pro leteckou záchrannou službu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907