Elektrický letoun s kolmým startem Vertiia zvládne až 1 000 kilometrů

02.11.2021 - Stanislav Mihulka

Australská společnost AMSL Aero představila zajímavý elektrický letoun Vertiia s vertikálním startem. O koncept již projevila zájem australská armáda

<p>Vertiia s vodíkovým pohonem, elektrickými rotory a s uzavřeným křídlem obdélníkového tvaru uletí až 1 000 kilometrů, rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.</p>

Vertiia s vodíkovým pohonem, elektrickými rotory a s uzavřeným křídlem obdélníkového tvaru uletí až 1 000 kilometrů, rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.


Reklama

Australská společnost AMSL Aero připravuje letové testy svého pozoruhodného elektrického letounu s kolmým startem a přistáním (eVTOL) Vertiia. Podle vývojářů je jejich design ve své kategorii jedním z nejhospodárnějších a nejvíce cenově dostupných. Letoun vlastně tvoří rám zhruba obdélníkového obrysu, na němž je umístěno osm rotorů s kabinou pro cestující.

Tvůrci letounu uvádějí, že by Vertiia měla zvládnout slušné výkony – na palubu se vejde až 5 osob anebo 500 kilogramů nákladu. Letoun by měl na jednu nádrž s vodíkem urazit až 1 000 kilometrů, přičemž jeho cestovní rychlost se má pohybovat okolo 300 kilometrů za hodinu.

Letoun s uzavřeným křídlem

Společnost AMSL Aero tvoří pouhých 15 zaměstnanců. Podařilo se jim sehnat impozantní rozpočet, s nímž postavili prototyp letounu Vertiia. Teď dávají dohromady další prostředky na letové testy a přípravu na výrobu, včetně pořízení potřebných povolení. Pokud vše půjde podle plánu, výroba by se mohla rozeběhnout v roce 2024.

TIP: Elektrická kombinace letounu a vrtulníku ROSA má létat téměř 300 km/h

Vertiia využívá koncepci letadla s uzavřeným křídlem. V tom případě je to takzvaný „box wing“, kdy jsou horní a dolní plochy spojeny vertikálními žebry. Zdroj energie pro letoun zajišťují vodíkové palivové články se záložní baterií. O letouny již projevilo zájem několik zákazníků. AMSL Aero mají rovněž kontrakty s australskou armádou, která by chtěla mít nákladní verzi a verzi pro leteckou záchrannou službu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907