Elektromagnetická protidronová pistole dokáže sestřelit dron až na kilometr

13.10.2020 - Stanislav Mihulka

S nově vyvinutou pistolí E1000MP je možné zasáhnout dron elektromagnetickým signálem až do vzdálenosti jednoho kilometru. Má ale i další užitečné a chytré funkce

<p>Protidronová pistole Paladyne E1000MP je jednou z nejmenších zbraní svého druhu. Je ji možné nainstalovat i na větší ruční zbraně.</p>

Protidronová pistole Paladyne E1000MP je jednou z nejmenších zbraní svého druhu. Je ji možné nainstalovat i na větší ruční zbraně.


Reklama

Dronů kolem nás neustále přibývá. Na jedné straně jde o dobrou zprávu - drony umí být v mnoha oblastech velmi užitečné. Zároveň ale platí, že s rozšiřujícími počty létajících strojů, roste i počet problémů s nimi. Vojáci, policisté nebo třeba zaměstnanci letišť dobře vědí, že drony mohou napáchat značné škody. Společně se stále lepšími drony tak vznikají i protidronové zbraně a systémy, které mohou proti nim zasáhnout. Nově vyvinutá protidronová pistole patří k těm nejmenším.

Pistole Paladyne E1000MP od britské společnosti Drone Defence vysílá elektromagnetický signál na stejné frekvenci, jakou cílový dron používá ke komunikaci s operátorem, GPS navigaci a k přenosu videa. Při zásahu takovým „výstřelem“ dron přijde o komunikaci s operátorem. Pak obvykle nouzově přistane, nebo se vrací k místu startu. Zbraň je vysoce odolná vůči vodě, funguje za teplot od -20 °C až 60 °C a na jedno nabití baterie vydrží v chodu 2 ž 4 hodiny. Celý set, tj. pistole a ovládací modul váží asi 3,5 kg. 

TIP: Nejnovější zbraň proti dronům dokáže zneškodnit dron na vzdálenost 500 metrů

Pistole E1000MP dokáže účinně zasáhnout dron na vzdálenost jednoho kilometru. Může být používána buď se směrovou anténou, s níž je možné vyřadit konkrétní problematický dron, nebo s všesměrovou anténou, která pokryje protidronovým signálem celé okolí. Užitečnou vychytávkou nové zbraně je možnost ovládnout řízení dronu a následně zvolit například funkci „návratu domů“, která odhalí pozici operátora dronu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907