Energie oceánu: Hybridní plovoucí elektrárna využije vlny, vítr i slunce

27.05.2020 - Stanislav Mihulka

Modulární plovoucí elektrárna by mohla dodávat elektřinu v pobřežních oblastech


Reklama

Oceán nabízí ne jeden, ale hned několik různých obnovitelných zdrojů energie. Německá společnost SINN Power se toho rozhodla využít a navrhla hybridní plovoucí platformu, která může vyrábět elektřinu pomocí větrných turbín, solárních panelů a vlnových generátorů. Taková elektrárna by se mohla uplatnit v řadě pobřežních oblastí světa.

Jde o modulární systém, který může být používán v různých variantách, podle situace na konkrétním místě. Platforma může využívat k výrobě energie až dvoumetrové vlny, a bez úhony zvládne až šestimetrové vlny. Jeden kompletní modul této elektrárny, o rozměrech 12 × 12 metrů, může za příznivých podmínek dodávat 20 kW elektřiny. Pak už jenom stačí modul připojit do rozvodné sítě pomocí kabelu.

TIP: Přinesou plovoucí elektrárny revoluci ve využití jaderné energie?

Podle společnosti SINN Power by se jejich hybridní plovoucí elektrárna mohla uplatnit především v ostrovních resortech, obzvláště v Karibiku. V současnosti dokončují vývoj prototypu této plovoucí elektrárny. Jedním z největších problémů podle nich bylo zajistit odolnost vůči povětrnostním vlivům. Moře je sice zdrojem velkého množství energie, ale také ničivé síly vichrů, proudů, vln a mořské soli.

  • Zdroj textu:

    SINN Power

  • Zdroj fotografií: SINN Power

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907