Epidemii urputného zvracení britských psů má na svědomí „zvířecí“ koronavirus

18.04.2021 - Stanislav Mihulka

Původcem epidemie urputného zvracení u psů, která řádila na konci roku 2019 v Británii, je podle vědců koronavirus CeCoV. Virus je naštěstí pro člověka neškodný a napadá pouze psy


Reklama

Veterináři ve Velké Británii si na sklonku roku 2019 všimli, že se v zemi objevují případy náhlého urputného zvracení psů. Výzkumné centrum Small Animal Veterinary Surveillance Network (SAVSNet) na univerzitě University of Liverpool pohotově uspořádalo výzkum, který zahrnoval dotazníky pro veterináře a analýzu 95 vzorků od 71 zvířat.

Britští vědci poté ze získaných dat odvodili, že původcem tohoto záhadného onemocnění je se vší pravděpodobností varianta psího koronaviru CeCoV (canine enteric coronavirus), ze skupiny alfakoronavirů. Do této skupiny virů přitom náleží celá řada „zvířecích“ koronavirů, jejichž hostiteli jsou například netopýři, hlodavci, hmyzožravci nebo právě šelmy a spolu s nimi také jeden z lidských „rýmových“ koronavirů HCoV-229E.

TIP: Několik goril ze zoo v San Diegu se nakazilo koronavirem SARS-CoV-2

Koronavirus CeCoV napadá pouze psy. Lidé se ho nemusejí bát, což potvrdil i výzkum majitelů nemocných psů. Přesto se najdou jisté podobnosti mezi zvracením psů a lidským onemocněním covid-19 – i psí koronavirus více ohrožuje samce než samice. Zároveň se potvrzuje, že koronaviry si libují v překvapivých infekcích, které mohou udeřit jako blesk z čistého nebe a že do budoucna musíme být neustále ve střehu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907