Epidemii urputného zvracení britských psů má na svědomí „zvířecí“ koronavirus

18.04.2021 - Stanislav Mihulka

Původcem epidemie urputného zvracení u psů, která řádila na konci roku 2019 v Británii, je podle vědců koronavirus CeCoV. Virus je naštěstí pro člověka neškodný a napadá pouze psy


Reklama

Veterináři ve Velké Británii si na sklonku roku 2019 všimli, že se v zemi objevují případy náhlého urputného zvracení psů. Výzkumné centrum Small Animal Veterinary Surveillance Network (SAVSNet) na univerzitě University of Liverpool pohotově uspořádalo výzkum, který zahrnoval dotazníky pro veterináře a analýzu 95 vzorků od 71 zvířat.

Britští vědci poté ze získaných dat odvodili, že původcem tohoto záhadného onemocnění je se vší pravděpodobností varianta psího koronaviru CeCoV (canine enteric coronavirus), ze skupiny alfakoronavirů. Do této skupiny virů přitom náleží celá řada „zvířecích“ koronavirů, jejichž hostiteli jsou například netopýři, hlodavci, hmyzožravci nebo právě šelmy a spolu s nimi také jeden z lidských „rýmových“ koronavirů HCoV-229E.

TIP: Několik goril ze zoo v San Diegu se nakazilo koronavirem SARS-CoV-2

Koronavirus CeCoV napadá pouze psy. Lidé se ho nemusejí bát, což potvrdil i výzkum majitelů nemocných psů. Přesto se najdou jisté podobnosti mezi zvracením psů a lidským onemocněním covid-19 – i psí koronavirus více ohrožuje samce než samice. Zároveň se potvrzuje, že koronaviry si libují v překvapivých infekcích, které mohou udeřit jako blesk z čistého nebe a že do budoucna musíme být neustále ve střehu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907