Agentura ESA vypustí meziplanetární sondu s automatickou navigací. Ta bude pozorovat náraz další sondy do asteroidu a v praxi tak testovat možnosti planetární obrany
Evropská kosmická agentura ESA připravuje další misi k asteroidu. Měla by vyrazit na cestu v roce 2023 a ve své navigaci se bude spoléhat na stejný typ technologie, jakou mají k dispozici dnešní samořiditelné automobily. Jméno sonda dostala podle žárlivé a svárlivé bohyně Hery, manželky nejvyššího boha řeckého panteonu Dia.
Plán je takový, že sonda Hera navštíví asteroid 65803 Didymos. Tento objekt o průměru asi 780 metrů patří do tzv. Amorovy skupiny potenciálně nebezpečných objektů, přibližujících se k dráze Země. Didymos má svůj vlastní menší satelit – „měsíc“ přezdívaný Didymoon o velikosti asi 160 metrů.
Podobné sondy do vzdálenějšího vesmíru se obvykle spoléhají na řízení pozemními operátory. Hera ale bude jako první sonda svého druhu vybavená automatickou navigací a soustavou senzorů, které ji zajistí autonomní řízení. Sonda tak bude reagovat na situaci hned a nebude muset čekat dlouhé minuty, až přiletí povely ze Země.
Mise sondy Hera je součástí projektu Asteroid Impact and Deflection Assessment (AIDA), na němž ESA spolupracuje s americkou agenturou NASA. Americká sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) narazí do asteroidu Didymos a Hera bude celou událost sledovat z bezpečné vzdálenosti. Pak prozkoumá kráter, který sonda DART svým dopadem vytvoří.
TIP: NASA bude pokračovat ve vývoji obrany proti asteroidům i bez Evropy
Cílem této napínavé mezinárodní vesmírné mise bude poprvé v praxi vyzkoušet metodu planetární obrany, která spočívá v odklonění nebezpečného asteroidu z jeho kurzu (anglicky asteroid deflection). Sondy DART a Hera se tak pokusí ověřit, zda je možné Zemi ochránit řízeným nárazem sondy do asteroidu a změnit tak jeho kurz.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)