Evropská družice je na oběžné dráze Marsu: Osud přistávacího modulu je nejasný

20.10.2016 - Martin Reichman

Polovičním úspěchem skončila včerejší ostrá část mise ExoMars. Zatímco družice Trace Gas Orbiter (TGO) bezpečně zakotvila na oběžné dráze Marsu, osud přistávacího modulu Schiaparelli zůstává nejasný

<p>Modul Schiaparelli EDM včera zřejmě úspěšně přistál na povrchu Marsu. Zda přistání přežil ale zatím není jasné.</p>

Modul Schiaparelli EDM včera zřejmě úspěšně přistál na povrchu Marsu. Zda přistání přežil ale zatím není jasné.


Reklama

Zatímco včerejší vstup evropské družice Trace Gas Orbiter (TGO) na oběžnou dráhu Marsu proběhl podle všeho na výbornou, kolem úspěchu přistávacího modulu Schiaparelli EDM panují pochybnosti.

TIP: Evropský sen o Marsu: Podaří se nám přistát na rudé planetě a získat vzorky?

Modul na povrch planety přistál podle plánu krátce před 17. hodinou našeho času. Data ze sestupu potvrzují, že sestup proběhl hladce. Signál po přistání ale nezachytily ani pozemní radioteleskopy, sonda Mars Express a podle zveřejněných informací ani sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Rozuzlení osudu přistávacího modulu Schiaparelli EDM tak zřejmě přinese až noční analýza dat, jejíž výsledek by měla ESA zveřejnit během dnešního dopoledne.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA/ATG medialab

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907