Evropskou kosmickou agenturu zaskočilo množství uchazečů o práci astronauta

03.09.2021 - Stanislav Mihulka

Počet zájemců o práci astronauta ESA se oproti minulému náboru téměř ztrojnásobil


Reklama

Evropané chtějí do vesmíru. Evropská kosmická agentura (ESA) před časem opět oslovila veřejnost a vyzvala zájemce, aby se ucházeli o práci astronauta. Naposledy to udělali v roce 2008, kdy se jim ozvalo 8 413 uchazečů. Letos byli podle všeho připraveni na podobné počty.

Situace se ale vyvinula úplně jinak. ESA byla doslova zaplavena žádostmi, kterých se nakonec sešlo přes 23 tisíc. Jak se zdá, stačí jedna pandemie, pár měsíců v lockdownech a z usedlých obyvatel Evropy se stanou dobrodruzi, kteří touží na palubách kosmických lodí dobývat vesmír.

Zpoždění kvůli ohromnému zájmu

Zájemců je tolik, že se ESA musí omlouvat kvůli zdržení v hodnocení přihlášek. Jak se nechal slyšet Guillaume Weerts z vedení centra ESA European Astronaut Centre (EAC), každému zájemci se dostane plné pozornosti. Jen to bude trvat o hodně déle, než původně plánovali. Podle současných odhadů by to měli zvládnout nejdříve koncem listopadu.

TIP: Party na orbitě: Italský astronaut se stal prvním vesmírným dýdžejem

Z uvedených 23 tisíc zájemců ESA vybere 1 500 do druhé fáze výběru astronautů. Její součástí bude i celý den intenzivního testování v některém ze zařízení ESA. Úspěšní uchazeči musí zvládnout celem šest fází – po praktických testech přijdou na řadu i detailní pohovory s uchazeči. Noví astronauté by měli být vybráni zhruba v polovině roku 2022.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907