Exotická hrozba: Ve Velké Británii přibývá uštknutí cizokrajnými hady

23.07.2022 - Stanislav Mihulka

Britové si oblíbili chov hadů. S exotickými domácími mazlíčky ale přicházejí i problémy

<p>Při pořádné porci smůly se ve Velké Británii můžete setkat i s kobrou královskou.</p>

Při pořádné porci smůly se ve Velké Británii můžete setkat i s kobrou královskou.


Reklama

Ve Velké Británii mají problém s hady. Odborníci hlásí, že v posledních letech narůstá počet uštknutí exotickými hady. Podle nové studie v časopisu Clinical Toxicology byli lidé ve Velké Británii v letech 2004–2010 uštknuti cizokrajným hadem v průměru 22× ročně, zatímco mezi lety 2010 až 2020 to bylo již v průměru 30× ročně.

David Warrell z Oxfordské univerzity a jeho kolegové analyzovali data britské národní agentury National Poisons Information Service (NPIS). „Většina zaznamenaných uštknutí zasáhla prsty, dlaně nebo zápěstí lidí, kteří se snažili s hadem nějak manipulovat,vysvětluje Warrell. V letech 2010 až 2020 bylo uštknuto celkem 300 různých lidí, několik z nich vícekrát. Téměř dvě třetiny z nich byli muži a 72 uštknutých byli děti mladší 18 let. 15 uštknutí bylo s těžkým průběhem a jeden uštknutý člověk zemřel – terarista, jehož uštkla kobra královská (Ophiophagus hannah).

Nebezpeční mazlíčci

Podle badatelů je v tomto případě vysvětlení jasné. Obyvatelé Velké Británie totiž chovají stále více exotických hadů. S jejich rostoucím počtem stoupá i počet nehod, k nimž se tito hadi připletou. V Británii mají přitom jen jediného původního jedovatého hada, zmiji obecnou, kterou známe i z Česka. Exotických jedovatých hadů tam ale lidé chovají celou řadu druhů. Odhaduje se, že hady ve Velké Británii chová zhruba jedno procento domácností.

TIP: Superlepidlo z jedu nejnebezpečnějšího hada Jižní Ameriky zastavuje krvácení

Chov mnoha druhů jedovatých hadů ve Velké Británii vyžaduje licenci. Zároveň ale víme, že řada lidí tyto hady chová ilegálně. Proto je počet uštknutí exotickými hady, k němuž jsme ve výzkumu dospěli, nejspíš ještě podhodnocený,“ uvádí David Warrell.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907