Superlepidlo z jedu nejnebezpečnějšího hada Jižní Ameriky zastavuje krvácení

20.07.2021 - Stanislav Mihulka

Jed křovinářů sametových zabijí rychle a velmi ošklivě. Nově se tento nebezpečný toxin stal základem pro lepidlo zastavující krvácení, které by mohlo životy naopak zachraňovat

<p>Jihoamerický <strong>křovinář sametový </strong>je jeden z nejnebezpečnějších jedovatých hadů Jižní Ameriky.</p>

Jihoamerický křovinář sametový je jeden z nejnebezpečnějších jedovatých hadů Jižní Ameriky.


Reklama

Křovinář sametový (Bothrops atrox) z příbuzenstva chřestýšů je hojným hadem deštných pralesů jižní Ameriky. Nevadí mu ale ani savana nebo plantáže, kde se často setkává s lidmi. Má zřejmě na svědomí nejvíce smrtelných hadích útoků v Americe. Jeho uštknutí jsou děsivá a bez lékařské pomoci prakticky vždy smrtelná. Křovinář má hemotoxický jed, který rozkládá krev. Když uštknutý přežije, tak často přijde o zasaženou část těla, která se doslova rozpadne.

Jak to ale v podobných případech bývá obvyklé, jed s dramatickými účinky může být důmyslně využit v medicíně, kde nezabíjí, ale naopak zachraňuje lidské životy. Mezinárodní tým vědců využil jednu z významných složek jedu křovináře sametového, toxický enzym batroxobin, který je známý též jako reptiláza, a vyvinul nové superlepidlo proti krvácení.

TIP: Pavoučí Viagra: Novým lékem na mužskou impotenci by mohl být jed pavouka

Batroxobin je v hledáčku odborníků již několik let. Před časem se objevil v tekutých „obvazech“, které je možné aplikovat injekcí. Teď se stal součástí lepidla, které je schopné během pár sekund po aktivaci světlem zastavit krvácení při poranění nebo během operace. Vědci věří, že by se toto lepidlo rovněž mohlo stát součástí souprav pro první pomoc. V případě potřeby by pak stačilo lepidlo vymačkat z tuby a osvítit ho viditelným světlem, například laserovým ukazovátkem nebo chytrým telefonem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907