Superlepidlo z jedu nejnebezpečnějšího hada Jižní Ameriky zastavuje krvácení

20.07.2021 - Stanislav Mihulka

Jed křovinářů sametových zabijí rychle a velmi ošklivě. Nově se tento nebezpečný toxin stal základem pro lepidlo zastavující krvácení, které by mohlo životy naopak zachraňovat

<p>Jihoamerický <strong>křovinář sametový </strong>je jeden z nejnebezpečnějších jedovatých hadů Jižní Ameriky.</p>

Jihoamerický křovinář sametový je jeden z nejnebezpečnějších jedovatých hadů Jižní Ameriky.


Reklama

Křovinář sametový (Bothrops atrox) z příbuzenstva chřestýšů je hojným hadem deštných pralesů jižní Ameriky. Nevadí mu ale ani savana nebo plantáže, kde se často setkává s lidmi. Má zřejmě na svědomí nejvíce smrtelných hadích útoků v Americe. Jeho uštknutí jsou děsivá a bez lékařské pomoci prakticky vždy smrtelná. Křovinář má hemotoxický jed, který rozkládá krev. Když uštknutý přežije, tak často přijde o zasaženou část těla, která se doslova rozpadne.

Jak to ale v podobných případech bývá obvyklé, jed s dramatickými účinky může být důmyslně využit v medicíně, kde nezabíjí, ale naopak zachraňuje lidské životy. Mezinárodní tým vědců využil jednu z významných složek jedu křovináře sametového, toxický enzym batroxobin, který je známý též jako reptiláza, a vyvinul nové superlepidlo proti krvácení.

TIP: Pavoučí Viagra: Novým lékem na mužskou impotenci by mohl být jed pavouka

Batroxobin je v hledáčku odborníků již několik let. Před časem se objevil v tekutých „obvazech“, které je možné aplikovat injekcí. Teď se stal součástí lepidla, které je schopné během pár sekund po aktivaci světlem zastavit krvácení při poranění nebo během operace. Vědci věří, že by se toto lepidlo rovněž mohlo stát součástí souprav pro první pomoc. V případě potřeby by pak stačilo lepidlo vymačkat z tuby a osvítit ho viditelným světlem, například laserovým ukazovátkem nebo chytrým telefonem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykousat soupeře

psi a šakali
stáří:
přes 4 000 let | kde: Egypt

Psi a šakali patří mezi nejstarší, nejkrásnější a současně i nejlépe dochované hry v dějinách. Herní desku se podařilo najít v thébské hrobce a datuje se zhruba do roku 1800 př. n. l. Nalezl ji britský archeolog Howard Carter, který ovšem vstoupil do historie především jako objevitel místa posledního odpočinku faraona Tutanchamona. Stolek vyřezaný ze slonoviny, se zásuvkou na herní komponenty, dnes vystavuje newyorské Metropolitní muzeum umění. Známe však i starší kusy, a to v tisíce kilometrů vzdáleném Ázerbájdžánu, kde existuje herní deska vyrytá do skály příbytku. Je nejméně o dvě století starší než luxusní egyptský výrobek a zřejmě sloužila lidem mnohem nižšího sociálního postavení. Obliba zmíněné „deskovky“ se tedy zjevně rychle rozšířila po celém Blízkém východě i střední Asii.

Moderní název „psi a šakali“ vymyslel Carter podle tvaru hlav herních hůlek, patřících jednomu či druhému hráči. Je možné, že v historii byla hra známá spíše jako „58 děr“, což koresponduje s jejím cílem – posunout pět hůlek v dírkách tak, aby opustily herní plochu dřív než ty soupeřovy. Původní přesná pravidla však již zavál čas. (foto: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Zajímavosti
Revue
Vesmír

Microsyops latidens nejspíš miloval ovoce, což mělo své následky na jeho chrupu.

Věda

Od svých afrických bratranců se lev asijský liší mimo jiné i poněkud méně bohatou hřívou, o jejímž pravém smyslu kolují četné dohady.

Příroda

Britské vojenské konzervy? Půlka mrkve, půlka brambory, dvě cibule, čtyři lžíce sádla, sůl a olej.  Vojenské konzervy značky Maconochie neměly nijak valnou reputaci.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907