Expedice k potopenému Titanicu odhaluje jeho žalostný stav

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného zaoceánského parníku ukazují první snímky vraku po 14 letech.

24.08.2019 - Martin Reichman



Titanic se potopil v severním Atlantiku 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem. Od té doby spočívá na mořském dně v hloubce kolem 3 800 metrů. Nyní se k vraku dostala potápěčská expedice, které po 14 letech zmapovala jeho současný stav. Nové snímky mají být použity v připravovaném dokumentárním filmu.

Záběry nejsou příliš potěšující – části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Na vrak silně dotírají bakterie rozkládající kovy, rez, slaná voda a mořské proudy. Výrazně zasaženy jsou především kabiny posádky, včetně místností kapitána na pravoboku.

„Celá paluba na této straně se hroutí a zkáza dál postupuje,“ konstatoval Parks Stephenson, americký historik a člen pátracího týmu, který je zároveň autorem knihy o slavné lodi. „Kapitánova koupelna, která patří mezi oblíbené motivy milovníků Titaniku, je celá pryč,“ dodal historik.

K lodi se na začátku srpna ponořil tým vedený podnikatelem a průzkumníkem Victorem Vescovem. „Je to velký vrak, nečekal jsem, že bude tak velký. Bylo neobyčejné ho vidět vcelku,“ okomentoval svůj nevšední zážitek. 

TIP: Katastrofa minutu po minutě: Potopení Titanicu v reálném času

Ztroskotání Titaniku je pravděpodobně nejznámějším lodním neštěstím v historii. Parník plul z anglického Southamptonu do New Yorku, když v noci ze 14. na 15. dubna 1912 narazil na ledovec. Na 1 500 lidí z více než 2 200, kteří byli na palubě, přišlo o život. Vrak byl objeven v roce 1985 jihovýchodně od kanadské provincie Newfoundland na dně Atlantského oceánu.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Atlantic Productions, Sven Bachström


Další články v sekci