Experiment s 3D brýlemi ukázal, že sépie umějí vnímat prostorovou hloubku

14.02.2020 - Vilém Koubek

Vědci zjistili, že sépie umějí vnímat prostorovou hloubku. K objevu je dovedl pokus, při němž hlavonožcům pustili 3D film


Reklama

Sépie dostaly do vínku podobné oči jako lidé, v mozku však nemají řádné centrum vyhrazené vidění. Vědci z University of Minnesota se proto rozhodli zrak hlavonožců otestovat a jako první zjišťovali, zda dovedou vnímat prostorovou hloubku.

TIP: Proč chodí kudlanky do kina se 3D brýlemi? Kvůli výzkumu hmyzího vidění

V rámci experimentu zhotovili speciální modro-červené 3D brýle, jaké se používají například v kinech. Poté je přilepili sépii k hlavě, aby skrz ně musela pozorovat okolí. Následně počkali, až zvíře vyhládne, a pustili mu 3D záběry plovoucích krevet. S uspokojením pak sledovali, jak sépie reaguje na potenciální kořist, čímž se jejich hypotéza potvrdila.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hamlet a duch jeho otce na obraze Pedra América de Figueiredo e Mello z roku 1893.

Zajímavosti
Historie
Revue

Operace pomocí dálkově řízených robotů najdou v budoucnosti uplatnění nejen v dobách krize.

Věda

Vostok: Poprvé do kosmu

1961-1963

Pionýrskou pilotovanou kosmickou loď vypustil 12. dubna 1961 Sovětský svaz pod názvem Vostok 1. Na palubě se nacházel první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Plavidlo tvořily dvě části: Kabina kulového tvaru o průměru 2,3 m, jejíž povrch pokrýval ablativní štít pro zajištění bezpečného návratu na Zemi, byla určena pro jednoho člověka. Kosmonaut měl na sobě po celou dobu letu skafandr. Druhou část představoval přístrojový úsek s raketovým motorem. V rámci programu Vostok se uskutečnilo šest letů, při posledním z nich zamířila do vesmíru první žena, Valentina Těreškovová.

Vesmír

Francouzských jednotek se operace Michael téměř nedotkla

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907