Experiment s 3D brýlemi ukázal, že sépie umějí vnímat prostorovou hloubku

14.02.2020 - Vilém Koubek

Vědci zjistili, že sépie umějí vnímat prostorovou hloubku. K objevu je dovedl pokus, při němž hlavonožcům pustili 3D film


Reklama

Sépie dostaly do vínku podobné oči jako lidé, v mozku však nemají řádné centrum vyhrazené vidění. Vědci z University of Minnesota se proto rozhodli zrak hlavonožců otestovat a jako první zjišťovali, zda dovedou vnímat prostorovou hloubku.

TIP: Proč chodí kudlanky do kina se 3D brýlemi? Kvůli výzkumu hmyzího vidění

V rámci experimentu zhotovili speciální modro-červené 3D brýle, jaké se používají například v kinech. Poté je přilepili sépii k hlavě, aby skrz ně musela pozorovat okolí. Následně počkali, až zvíře vyhládne, a pustili mu 3D záběry plovoucích krevet. S uspokojením pak sledovali, jak sépie reaguje na potenciální kořist, čímž se jejich hypotéza potvrdila.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907