Experiment s 3D brýlemi ukázal, že sépie umějí vnímat prostorovou hloubku

14.02.2020 - Vilém Koubek

Vědci zjistili, že sépie umějí vnímat prostorovou hloubku. K objevu je dovedl pokus, při němž hlavonožcům pustili 3D film


Reklama

Sépie dostaly do vínku podobné oči jako lidé, v mozku však nemají řádné centrum vyhrazené vidění. Vědci z University of Minnesota se proto rozhodli zrak hlavonožců otestovat a jako první zjišťovali, zda dovedou vnímat prostorovou hloubku.

TIP: Proč chodí kudlanky do kina se 3D brýlemi? Kvůli výzkumu hmyzího vidění

V rámci experimentu zhotovili speciální modro-červené 3D brýle, jaké se používají například v kinech. Poté je přilepili sépii k hlavě, aby skrz ně musela pozorovat okolí. Následně počkali, až zvíře vyhládne, a pustili mu 3D záběry plovoucích krevet. S uspokojením pak sledovali, jak sépie reaguje na potenciální kořist, čímž se jejich hypotéza potvrdila.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907