Experiment s robotickým vačnatcem prověřil, zda krávy představují nebezpečí pro koaly

30.09.2020 - Stanislav Mihulka

Jsou krávy reálným nebezpečím pro koaly? Odpovědi přinesl experiment s robotickým vačnatcem

<p>Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.</p>

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.


Reklama

Koalové čelí v dnešním světě mnoha nástrahám. Ohrožuje je nejen ztráta přirozeného prostředí, mizející eukalypty, požáry a nemoci, nebezpečí na ně číhá i v méně očekávaných souvislostech. Veterináři, farmáři i ochránci zvířat například již delší dobu upozorňují, že vážným nebezpečím pro tyto roztomilé vačnatce představují krávy. Krávy mohou rozvážně se pohybující koaly vážně zranit nebo i zabít ušlapáním. Dokonce se zdá, že krávy mohou na koaly záměrně útočit, především v noci.

Kde vládnou kopyta

Koalové jsou na první pohled před krávami v bezpečí, protože tráví hodně času na stromech. Problém je ale v tom, že i koalové se občas vydávají na zem. Bývá to například při jejich přesunu ze stromu na strom anebo při hledání vody k pití. Na zemi jsou ale koalové vemi zranitelní – ohrozit je mohou auta, psi a podle všeho také krávy.

Jaká nebezpečí koalům opravdu hrozí, se rozhodl zjistit Alex Jiang z australské University of Queensland. Vyrobil proto pozoruhodného robotického koalu, kterému říká Kokonut. Jde o plyšového koalu umístěného na dálkově ovládaném terénním vozítku. Aby Jiang zvýšil věrohodnost robokoaly, postříkal ho koalí močí a trusem. Takto připraveného robokoalu v experimentech pouštěl ke kravám. Pro kontrolu stejným způsobem jezdil v blízkosti krav se shodným vozítkem, ale bez plyšové koaly.

TIP: Jak najít koaly? Badatelé nově vsází na infračervené drony

Výsledky prvních experimentů ukázaly, že si krávy více všímají koalího vozítka. Jiang sice nezaznamenal žádné přímé útoky na svého Kokonuta, stal se ale svědkem případů ritualizované agrese, kdy krávy hrozily robokoalovi výstražným hrabáním nohy a výstražnými zvuky. Dosavadní experimenty Alexe Jianga ukázaly, že krávy nejspíš nejsou hlavním nebezpečím pro koaly, na nějaké láskyplné soužití mezi kravami a koaly to ale také nevypadá. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: University of Queensland

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907