Ikony přírody, které pomalu mizí (5): Dvojí úder roztomilým medvídkům

03.03.2020 - Nikol Patíková

Nedávné požáry v Austrálii zdecimovaly populaci koalů, oheň ale spolykal i miliony hektarů buše. Pro koaly jde o velký problém, jsou totiž velmi vybíraví: z 680 druhů eukalyptů jedí pouze jediný, a není-li po ruce, umírají hladem

<p>Chov koalů je povolen pouze v útulcích či chovných stanicích, které se zasazují o jejich ochranu, a samozřejmě v zoologických zahradách.</p>

Chov koalů je povolen pouze v útulcích či chovných stanicích, které se zasazují o jejich ochranu, a samozřejmě v zoologických zahradách.


Reklama

Loni v listopadu zachvátily Austrálii rozsáhlé požáry – a dosud neustaly. Oheň zničil tisíce domovů, vyžádal si nejméně tři desítky životů, ale spolykal i miliony hektarů buše. A podle výzkumníků z University of Sydney mohou plameny také za smrt 1,25 miliardy živočichů. Jedním ze symbolů ničivého živlu se stal koala pojmenovaný Lewis, kterého z doutnajícího stromu zachránila Toni Dohertyová. Příběh obletěl svět a měl lidem dodat naději, ale nedopadl dobře. Lewis nakonec popáleninám podlehl.

Koala medvídkovitý ještě nepřekročil bod, odkud není návratu: Při tzv. funkčním vyhynutí populace stále přežívá, ovšem nízké počty zvířat už nestačí k udržení genetické rozmanitosti – což znamená první krok k úplnému vymizení. A zmíněná kritická hranice neleží pro koaly tak daleko. Aktuálně žijících 80 tisíc jedinců představuje pouhé 1 % z osmi milionů vačnatců zastřelených kvůli kožešině mezi léty 1890 a 1927

Jak se najíst lépe?

Zmíněný nízký stav zbývajících zvířat je alarmující i vzhledem k faktu, že se vyskytují na poměrně rozsáhlém území, a jejich populace je tudíž velice řídká. Při hledání nového teritoria nebo partnera dokážou urazit značnou vzdálenost, k čemuž ovšem potřebují rozlehlé porosty zdravého a nepřerušeného lesa. A to se ukazuje čím dál nereálnější kvůli lidským zásahům, k nimž patří výstavba silnic či sídel i rozvoj zemědělství. Uvedené se týká především australského pobřeží, kde jsou huňatí tvorové nejrozšířenější.

„Medvídci“ se navíc živí pouze listy blahovičníku neboli eukalyptu. Existuje 680 druhů zmíněné rostliny, přesto jsou koalové velmi vybíraví. Například v roce 2013 vymřela v jedné oblasti Austrálie celá populace, protože její oblíbené stromy zničila nemoc. Ani na smrt vyhladovělí živočichové se ovšem nedokázali najíst z jiných, nedotčených druhů eukalyptu – jejich střeva je totiž neumějí zpracovat. 

TIP: Smrt krásných stromů: Proč umírají australské eukalypty?

Nakonec pomohli lidé: Zbývající koaly zachránili granulemi, do nichž přimíchali bakterie a enzymy vhodné ke štěpení živin z neznámého druhu stromu. Ve výsledku mění transplantace střevní mikroflóry vačnatcům zažívání, a listy dvou dalších eukalyptů tak mohou konzumovat bez problémů. Pokud by se dala metoda rozšířit a použít ve velkém, přestal by ikonu Austrálie nedostatek potravy ohrožovat.

5 ikon přírody, které pomalu mizí

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907