Experiment SNOWIE: Vědci v Idahu testují umělé sněhové srážky

28.02.2020 - Stanislav Mihulka

Vyvolat dešťové nebo sněhové srážky není vlastně příliš složité. Stačí posypat mraky jodidem stříbrným. Vědci v Idahu se rozhodli otestovat, jak efektivní tento postup je…

<p>Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků</p>

Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků


Reklama

Letos v zimě v americkém Idahu občas sněží, i když meteorologové žádné sněhové srážky nepředpovídají. Není to ale žádná chyba. Tým amerických specialistů tam testuje technologii pro umělé vyvolávání srážek, v tomto případě sněhových, v rámci experimentu SNOWIE (Seeded and Natural Orographic Wintertime Clouds: The Idaho Experiment).

Badatelé k tomu používají osvědčený jodid stříbrný, kterého se pro tento účel každoročně ve světě spotřebuje asi 50 tun. Právě krystalky jodidu stříbrného totiž strukturou velmi připomínají strukturu ledu. Když se dostanou do mraků, působí tam jako kondenzační jádra, kolem nichž vznikají kapky vody a sněhové vločky. V Idahu je dostávají do mraků pomocí sérií světlic vystřelovaných z letadel.

TIP: Vědci mají plán na záchranu antarktického ledu: Chtějí ho zasněžovat děly

Cílem experimentu SNOWIE je důkladně prozkoumat proces tvorby umělých srážek během zimy. Aplikace jodidu stříbrného pro vyvolávání deště či sněhu bývá používána pro zvyšování množství srážek v suchých oblastech. Zatím ale není jasné, jaké jsou její přínosy, jaká ji doprovázejí rizika a zda je jodid stříbrný vlastně dostatečně účinný.

V Idahu zatím během tří aplikací jodidu stříbrného vytvořili tolik srážek, že by voda z nich zaplnila 282 velkých plaveckých bazénů. Zní to jako veliké množství, ale v krajině o rozloze 2 330 kilometrů čtverečních, kam tento sníh dopadl, to odpovídá vrstvě o mocnosti asi jedné desetiny milimetru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Joshua AikinsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907