Experiment SNOWIE: Vědci v Idahu testují umělé sněhové srážky

28.02.2020 - Stanislav Mihulka

Vyvolat dešťové nebo sněhové srážky není vlastně příliš složité. Stačí posypat mraky jodidem stříbrným. Vědci v Idahu se rozhodli otestovat, jak efektivní tento postup je…

<p>Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků</p>

Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků


Reklama

Letos v zimě v americkém Idahu občas sněží, i když meteorologové žádné sněhové srážky nepředpovídají. Není to ale žádná chyba. Tým amerických specialistů tam testuje technologii pro umělé vyvolávání srážek, v tomto případě sněhových, v rámci experimentu SNOWIE (Seeded and Natural Orographic Wintertime Clouds: The Idaho Experiment).

Badatelé k tomu používají osvědčený jodid stříbrný, kterého se pro tento účel každoročně ve světě spotřebuje asi 50 tun. Právě krystalky jodidu stříbrného totiž strukturou velmi připomínají strukturu ledu. Když se dostanou do mraků, působí tam jako kondenzační jádra, kolem nichž vznikají kapky vody a sněhové vločky. V Idahu je dostávají do mraků pomocí sérií světlic vystřelovaných z letadel.

TIP: Vědci mají plán na záchranu antarktického ledu: Chtějí ho zasněžovat děly

Cílem experimentu SNOWIE je důkladně prozkoumat proces tvorby umělých srážek během zimy. Aplikace jodidu stříbrného pro vyvolávání deště či sněhu bývá používána pro zvyšování množství srážek v suchých oblastech. Zatím ale není jasné, jaké jsou její přínosy, jaká ji doprovázejí rizika a zda je jodid stříbrný vlastně dostatečně účinný.

V Idahu zatím během tří aplikací jodidu stříbrného vytvořili tolik srážek, že by voda z nich zaplnila 282 velkých plaveckých bazénů. Zní to jako veliké množství, ale v krajině o rozloze 2 330 kilometrů čtverečních, kam tento sníh dopadl, to odpovídá vrstvě o mocnosti asi jedné desetiny milimetru.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Joshua Aikins

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907