Atakamský oceánský příkop u pobřeží Peru a Chile obývají doposud neznámé druhy
Mořské hlubiny ukrývají nejednu zvláštnost. Jsou tam i druhy, které jsme doposud nespatřili a věda je nezná. Početný mezinárodní vědecký tým, který zahrnoval 40 badatelů ze 17 různých zemí, nedávno objevil tři zcela nové druhy bizarních ryb terčovek. Anglicky se jim říká „snailfish“ protože připomínají poletující slimáky z nějaké jiné dimenze.
Vědci nafilmovali nové druhy terčovek na dně Atakamského hlubokomořského příkopu, který se nachází na východě Pacifiku a táhne se podél pobřeží Peru a Chile. S maximálním hloubkou 8 065 metrů je sice až devátým nejhlubším příkopem na dně oceánů, ale díky délce přibližně 5 900 kilometrů je nejdelším oceánský příkopem planety.
TIP: Není úniku: Plasty se našly i v tělech obyvatel Mariánského příkopu
Nově objevené terčovky dostaly provizorní označení podle svého zbarvení „pink, blue a purple Atacama Snailfish“. Na platná odborná jména si budou muset ještě počkat. Žijí v hloubkách kolem 7 500 metrů, a tak jako i jiné terčovky jsou na hlubokomořské prostředí dobře přizpůsobené. Mají sice děsivě vypadající zuby, ale jinak jsou malé průsvitné a bez šupin.
Newcastle University
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)