Extrémní letci: Husy indické umí regulovat svůj metabolismus podle potřeby

03.09.2021 - Zuzana Teličková

Husy indické jsou známé svými lety v extrémních nadmořských výškách. Byly přímo pozorovány při letu ve výšce 7 290 metrů nad mořem a neověřené zprávy tvrdí, že dokážou vyletět až nad úroveň Mount Everestu, tedy kolem 9 000 metrů n. m.

<p>Na zemi nepůsobí husy indické nijak impozantně. Úplně jinak ovšem vypadají při letu a člověk musí v duchu smeknout, když si uvědomí, do jakých nadmořských výšek je křídla dokážou vynést.</p>

Na zemi nepůsobí husy indické nijak impozantně. Úplně jinak ovšem vypadají při letu a člověk musí v duchu smeknout, když si uvědomí, do jakých nadmořských výšek je křídla dokážou vynést.


Reklama

Předchozí výzkumy poukázaly na různé adaptace, které těmto ptákům umožňují maximalizovat využití kyslíku ve velkých výškách (jako je například schopnost dopravit kyslík efektivně jednotlivým buňkám), ale nikdo dosud neměřil, jak přesně se chová jejich organismus při letu v prostředí s nízkými koncentracemi kyslíku. Tuto mezeru se rozhodl zacelit výzkumný tým pod vedením Jessicy Meirové z kanadské Univerzity Britské Kolumbie ve Vancouveru. 

Extrémní letci

Vědci podrobili zkouškám hejno hus indických (Anser indicus), které se narodily na úrovni mořské hladiny. Husy, které byly vychovány lidmi a považovaly je tudíž za své rodiče (této vazbě se říká imprinting) opakovaně létaly v aerodynamickém tunelu, kde byla pomocí regulace úrovně kyslíku simulována různá nadmořská výška. Díky tomu vědci zjistili, že šest ze sedmi zkoumaných ptáků dokáže bez problémů létat při hladinách kyslíku, které odpovídají nadmořské výšce 5 500 metrů – to je zároveň výška, ve které divoké husy indické obvykle migrují. Tři ptáci z hejna byli nadto schopni krátce létat i při extrémně nízkých hladinách kyslíku, jež přibližně odpovídaly nadmořské výšce 9 000 metrů. 

TIP: Netypičtí vzduchoplavci: Létat dokážou ryby, kalmaři a dokonce i hadi

Měření ukázala, že srdeční rytmus husích letců se při snížení úrovně kyslíku nijak nezvýšil. Teplota krve kolující v jejich žilách během simulovaných letů poklesla, což výrazně zvyšuje množství kyslíku, který mohou v krvi vázat. Díky přístrojům, které husy za letu nesly, tedy zoologové zjistili, že za extrémních podmínek dokážou ptáci uzpůsobit svůj metabolismus.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907