Extrémní počasí: Aljaška na přelomu roku prožívá bizarní „Icemageddon“

06.01.2022 - Stanislav Mihulka

Aljašku na konci prosince postihly v rychlém sledu rekordní vedra, mohutné přívalové deště a prudký mráz

<p>Krajina kolem města Homer na Aljašce</p>

Krajina kolem města Homer na Aljašce


Reklama

Americký stát Aljaška v poslední době čelí jednomu extrému počasí za druhým. Oblast na přelomu roku nejprve potkaly rekordně vysoké teploty, po nichž následovaly mohutné přívalové lijáky, aby vzápětí všechna ta voda zmrzla. Místní úřady se inspirovaly biblickým Armagedonem, který v přeneseném významu označuje konec světa a varovaly obyvatele před „Icemageddonem“.

Zmiňuje se o tom například ministerstvo dopravy Aljašky, které před pár dny upozorňovalo na velké kusy ledu, blokující dopravu ve Fairbanksu, druhém největším městě tohoto nejsevernějšího státu Spojených států. Úřady upozorňují, že Aljaška zažívá bezprecedentní zimní bouře, které přinášejí řadu problémů.

Klimatická houpačka

Podle Ricka Thomana z Aljašské univerzity ve Fairbanksu byly klimatické podmínky závěrečných dní roku 2021 „velmi neobvyklé“. Jen pár hodin poté, co na ostrově Kodiak naměřili 19,4 °C, nejvyšší prosincovou teplotu v historii Aljašky, zažila aljašská pevnina přívalové deště, během nichž spadlo za několik hodin 25 milimetrů srážek. K něčemu takovému nedošlo celá desetiletí.

TIP: Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“

Poté, co roztálo a napršelo velké množství vody, došlo k prudkému ochlazení a voda rychle zmrzla. Přívalové deště přinesl na Aljašku stejný klimatický systém, který má na svědomí i rekordní teploty. Na studený sever dopravil velké množství teplého a vlhkého vzduchu z oblasti Havajských ostrovů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907