Extrémní počasí: Aljaška na přelomu roku prožívá bizarní „Icemageddon“

Aljašku na konci prosince postihly v rychlém sledu rekordní vedra, mohutné přívalové deště a prudký mráz

06.01.2022 - Stanislav MihulkaAmerický stát Aljaška v poslední době čelí jednomu extrému počasí za druhým. Oblast na přelomu roku nejprve potkaly rekordně vysoké teploty, po nichž následovaly mohutné přívalové lijáky, aby vzápětí všechna ta voda zmrzla. Místní úřady se inspirovaly biblickým Armagedonem, který v přeneseném významu označuje konec světa a varovaly obyvatele před „Icemageddonem“.

Zmiňuje se o tom například ministerstvo dopravy Aljašky, které před pár dny upozorňovalo na velké kusy ledu, blokující dopravu ve Fairbanksu, druhém největším městě tohoto nejsevernějšího státu Spojených států. Úřady upozorňují, že Aljaška zažívá bezprecedentní zimní bouře, které přinášejí řadu problémů.

Klimatická houpačka

Podle Ricka Thomana z Aljašské univerzity ve Fairbanksu byly klimatické podmínky závěrečných dní roku 2021 „velmi neobvyklé“. Jen pár hodin poté, co na ostrově Kodiak naměřili 19,4 °C, nejvyšší prosincovou teplotu v historii Aljašky, zažila aljašská pevnina přívalové deště, během nichž spadlo za několik hodin 25 milimetrů srážek. K něčemu takovému nedošlo celá desetiletí.

TIP: Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“

Poté, co roztálo a napršelo velké množství vody, došlo k prudkému ochlazení a voda rychle zmrzla. Přívalové deště přinesl na Aljašku stejný klimatický systém, který má na svědomí i rekordní teploty. Na studený sever dopravil velké množství teplého a vlhkého vzduchu z oblasti Havajských ostrovů.


Další články v sekci