Extrémní počasí: Aljaška na přelomu roku prožívá bizarní „Icemageddon“

06.01.2022 - Stanislav Mihulka

Aljašku na konci prosince postihly v rychlém sledu rekordní vedra, mohutné přívalové deště a prudký mráz

<p>Krajina kolem města Homer na Aljašce</p>

Krajina kolem města Homer na Aljašce


Reklama

Americký stát Aljaška v poslední době čelí jednomu extrému počasí za druhým. Oblast na přelomu roku nejprve potkaly rekordně vysoké teploty, po nichž následovaly mohutné přívalové lijáky, aby vzápětí všechna ta voda zmrzla. Místní úřady se inspirovaly biblickým Armagedonem, který v přeneseném významu označuje konec světa a varovaly obyvatele před „Icemageddonem“.

Zmiňuje se o tom například ministerstvo dopravy Aljašky, které před pár dny upozorňovalo na velké kusy ledu, blokující dopravu ve Fairbanksu, druhém největším městě tohoto nejsevernějšího státu Spojených států. Úřady upozorňují, že Aljaška zažívá bezprecedentní zimní bouře, které přinášejí řadu problémů.

Klimatická houpačka

Podle Ricka Thomana z Aljašské univerzity ve Fairbanksu byly klimatické podmínky závěrečných dní roku 2021 „velmi neobvyklé“. Jen pár hodin poté, co na ostrově Kodiak naměřili 19,4 °C, nejvyšší prosincovou teplotu v historii Aljašky, zažila aljašská pevnina přívalové deště, během nichž spadlo za několik hodin 25 milimetrů srážek. K něčemu takovému nedošlo celá desetiletí.

TIP: Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“

Poté, co roztálo a napršelo velké množství vody, došlo k prudkému ochlazení a voda rychle zmrzla. Přívalové deště přinesl na Aljašku stejný klimatický systém, který má na svědomí i rekordní teploty. Na studený sever dopravil velké množství teplého a vlhkého vzduchu z oblasti Havajských ostrovů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907