Finská válečná trofej: Dobytí Sortavaly v roce 1941

09.11.2021 - Jiří Suchánek

<p>Kromě praporu stojí za povšimnutí také různorodá výzbroj finských vojáků.</p>

Kromě praporu stojí za povšimnutí také různorodá výzbroj finských vojáků.


Reklama

Finští vojáci pózují se sovětským praporem, který se stal jejich kořistí po znovudobytí města Sortavala dne 15. srpna 1941. V horní části vlajky je v azbuce nápis „Proletáři všech zemí, spojte se!“ a uprostřed se nachází státní znak Sovětského svazu doplněný o písmena SSSR.

Co nepřítel dal

Za povšimnutí stojí také různorodá výstroj a výzbroj finských pěšáků. Někteří mají ukořistěné sovětské samonabíjecí pušky SVT-40 ráže 7,62 mm. Muž zcela vpravo má kromě nových bot v rukou také sovětský obranný granát F-1. Seržant zcela vlevo drží kromě praporu i suvenýr v podobě šavle. Tři vojáci mají také původně československé přilby vz. 32, takzvané „hříbky“, které Finsko v počtu 50 000 kusů obdrželo v roce 1940 od Německa.

Urputná obrana

Sortavala leží na severním břehu Ladožského jezera a po zimní válce připadla podle podmínek moskevského míru Sovětskému svazu. Během úvodní finské ofenzivy pokračovací války se jednotkám VI. a VII. sboru na začátku srpna podařilo vytlačit obránce z jejich pozic severně od města přímo do Sortavaly a jejího blízkého okolí, nicméně 168. střelecká divize plukovníka Andreje Bondareva se i přes početní nevýhodu nadále urputně bránila, přičemž do karet jí hrál i vhodný terén.

Urputná obrana

Tři finské divize zahájily rozhodující úder 14. srpna a již následujícího dne byla po těžkých bojích nad Sortavalou opět vztyčena finská vlajka. Podařilo se přitom zajmout 540 rudoarmějců, zhruba 9 000 Bondarevových mužů ale dokázalo relativně spořádaně ustoupit na jih do zátoky Rautalahti, kde shromáždili dostatek plavidel, a unikli na ostrov Valaam.

TIP: Nechtěný konflikt mezi soby: Laponská válka mezi Finskem a Německem (1)

Sortavala se stala prvním městem ve finské Karélii, které se během pokračovací války podařilo osvobodit, a tento fakt měl velký dopad na morálku vojáků ze země tisíců jezer.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907