Flotila autonomních plachetnic Saildrone bude lovit hurikány v Atlantiku

05.06.2021 - Stanislav Mihulka

Výzkumné plachetnice Saildrone bez lidské posádky se letos budou odvážně plavit do srdce hurikánů, které se objeví v Karibiku

<p>Dronová plachetnice Saildrone</p>

Dronová plachetnice Saildrone


Reklama

Výrobce námořních dronů Saildrone a americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) společně připravili na letošní rok výzkumnou misi flotily pěti dronových plachetnic Saildrone. V srpnu bude operovat z Amerických Panenských ostrovů v Karibském moři a vyrážet přímo do hurikánů, které se v této oblasti objeví během letošní hurikánové sezóny. Během plavby hurikánem budou získávat velmi cenná vědecká data, díky nimž bude možné vytvořit lepší modely a předpovědi hurikánů.

Saildrony jsou podle všeho v dnešní době jediná plavidla bez posádky, která mohou takové údaje získat. Pro tuto extrémní misi budou vybaveny speciálními pětimetrovými hurikánovými plachtami „hurricane wings“, díky nimž se mohou plavit v nesmírně náročném prostředí uvnitř hurikánu. 

TIP: Jako hmyz: Hejna autonomních dronů CICADA budou zkoumat hurikány

Dronové plachetnice budou v hurikánech čelit vichrům o rychlostech nad 110 kilometrů za hodinu a vlnám přesahujícím 3 metry. Už dnes mají za sebou náročnou přípravu během zimních bouří v severním Pacifiku. Podle zakladatele a šéfa Saildrone Richarda Jenkinse jsou zmíněné hurikánové plachty zásadním vylepšením saildronů. Díky nim se dronové plachetnice dostanou tam, kam se zatím výzkumné lodě neodvážily. Pokud projekt uspěje, tak by se v budoucnu měly v Atlantiku objevit větší flotily podobných výzkumných dronů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907