Flotila autonomních plachetnic Saildrone bude lovit hurikány v Atlantiku

05.06.2021 - Stanislav Mihulka

Výzkumné plachetnice Saildrone bez lidské posádky se letos budou odvážně plavit do srdce hurikánů, které se objeví v Karibiku

<p>Dronová plachetnice Saildrone</p>

Dronová plachetnice Saildrone


Reklama

Výrobce námořních dronů Saildrone a americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) společně připravili na letošní rok výzkumnou misi flotily pěti dronových plachetnic Saildrone. V srpnu bude operovat z Amerických Panenských ostrovů v Karibském moři a vyrážet přímo do hurikánů, které se v této oblasti objeví během letošní hurikánové sezóny. Během plavby hurikánem budou získávat velmi cenná vědecká data, díky nimž bude možné vytvořit lepší modely a předpovědi hurikánů.

Saildrony jsou podle všeho v dnešní době jediná plavidla bez posádky, která mohou takové údaje získat. Pro tuto extrémní misi budou vybaveny speciálními pětimetrovými hurikánovými plachtami „hurricane wings“, díky nimž se mohou plavit v nesmírně náročném prostředí uvnitř hurikánu. 

TIP: Jako hmyz: Hejna autonomních dronů CICADA budou zkoumat hurikány

Dronové plachetnice budou v hurikánech čelit vichrům o rychlostech nad 110 kilometrů za hodinu a vlnám přesahujícím 3 metry. Už dnes mají za sebou náročnou přípravu během zimních bouří v severním Pacifiku. Podle zakladatele a šéfa Saildrone Richarda Jenkinse jsou zmíněné hurikánové plachty zásadním vylepšením saildronů. Díky nim se dronové plachetnice dostanou tam, kam se zatím výzkumné lodě neodvážily. Pokud projekt uspěje, tak by se v budoucnu měly v Atlantiku objevit větší flotily podobných výzkumných dronů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907