Fosilie v genech: V dnešních medvědech je stále DNA jeskynních medvědů

03.09.2018 - Stanislav Mihulka

Medvědi jeskynní vymřeli na konci doby ledové. Jejich DNA ale žije dál

<p>Medvěd hnědý, blízký příbuzný medvěda jeskynního.</p>

Medvěd hnědý, blízký příbuzný medvěda jeskynního.


Reklama

Na sklonku nejmladší doby ledové vyhynula celá řada druhů velkých savců. I když tito tvorové zmizeli, tak z nich přece jenom něco mohlo zůstat naživu až do dnešní doby. Pokud stále žijí jejich blízcí příbuzní, tak mohou být nositeli genů těchto vymřelých velikánů.

Odborníci nedávno zjistili, že to platí i pro jeskynní medvědy, až dvoumetrové a tunové obry, kteří se ale živili převážně bylinami, trávou a bobulemi. Jejich pozůstatky jsme našli na mnoha místech Evropy a Asie, která nebyla během doby ledové pokryta mohutným ledovcem.

TIP: Další bublina splaskla: Kosti yettiho jsou podle analýzy DNA medvědí

Výzkum ukázal, že 0,9 až 2,4 procenta DNA dnešních medvědů hnědých pochází od jeskyních medvědů, kteří jim byli blízce příbuzní. Jak se zdá, medvědi hnědí a medvědi jeskynní se spolu občas pářili, a díky tomu se DNA jeskynních medvědů z části uchovala až do dnešních dnů. Ostatně i my sami v sobě neseme geny našich vymřelých příbuzných, neandrtálců. Až 4 procenta DNA lidí neafrického původu představuje původně neandrtálské geny a sekvence.

  • Zdroj textu:

    National Geographic, Nature Ecology & Evolution

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907