Francie zastavila výzkum prionů poté, co smrtelně onemocněl druhý laborant

02.08.2021 - Stanislav Mihulka

Druhé onemocnění zákeřným a stoprocentně smrtelným prionem za poslední roky spustilo tříměsíční moratorium na výzkum prionů ve francouzských laboratořích

<p>Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.</p>

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.


Reklama

Priony jsou „infekční“ bílkoviny, které se za normálních okolností vyskytují v mozku. Občas se ale stane, že prionová bílkovina změní své uspořádání a složí se do „vadné“ formy. Tato „vadná“ forma je nesmírně odolná vůči všem možným vlivům a hromadí se v mozku. Jde o nevratný proces, který nakonec mozek zničí. Prionová onemocnění jsou naštěstí velice vzácná, ale po určité době stoprocentně končí smrtí.

Priony se intenzivně zkoumají. Jak se ale ukazuje, tento výzkum není bez rizika. Francie v těchto dnech vyhlásila tříměsíční moratorium na veškerý výzkum prionů ve veřejných institucích. Důvodem je to, že u bývalého zaměstnance laboratoře francouzského institutu INRAE (Institut national de recherche pour l'agriculture, l'alimentation et l'environnement), propukla Creutzfeldtova–Jakobova choroba, nejběžnější lidské prionové onemocnění.

TIP: Konspirační teorie v medicíně: Poprask kolem glyfosátů, boj s obrnou a zákeřné priony

V posledních letech jde o druhý takový případ. V roce 2019 zemřela ve věku 33 let Émilie Jaumain, která se 10 let předtím píchla do prstu jehlou při experimentu s myší nakaženou prionem. Zmíněné moratorium zasáhlo 9 francouzských laboratoří. Během moratoria bude probíhat vyšetřování druhého případu, které by mělo vést k přijetí či zlepšení bezpečnostních opatření.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907