Galaktická fraktura: Observatoř Chandra se zhostila role diagnostického nástroje

Astronomové využili snímky v oblastech rentgenových a rádiových vln k prozkoumání zvláštní struktury na jedné z „kostí“ Mléčné dráhy.

05.05.2025 - Stanislav Mihulka


Poblíž centra naší Galaxie se nacházejí podivuhodné enormní struktury protáhlých tvarů, které do jisté míry připomínají hady nebo kosti. Tyto struktury je možné pozorovat v oblasti rádiových vln. Pokud víme, jejich tvar udržují paralelní galaktická magnetická pole.

Rádiové vlny, které v tomto případě pozorujeme, vznikají díky energetickým částicím, prolétajícím podél zmíněných magnetických polí. Farhad Yusef-Zadeh ze Severozápadní univerzity a jeho kolegové zkoumali jednu z galaktických kostí, která nese označení G359.13142-0.20005 (zkráceně G359.1-0.2), s využitím vesmírné rentgenové observatoře Chandra a dalších radioteleskopů.

Zlomenina galaktické kosti

Při bližším pohledu na útvar G359.1-0.2, kterému se přezdívá „Galactic Centre Snake“, badatelé odhalili „frakturu“ – přerušení jinak kontinuálního útvaru. Pomocí kombinovaných rentgenových a rádiových dat se jim podařilo odhalil příčinu této „galaktické fraktury“.

Galaktická „kost“ G359.1-0.2. (zdroj: NASA/CXC/A. Hobart, CC BY-SA 4.0)

Vědci v místě fraktury nalezli rentgenový a rádiový zdroj. Velmi pravděpodobně se jedná o pulsar, který v ohromné rychlosti vlétl do útvaru G359.1-0.2 a narušil místní magnetické pole. To vedlo k narušení signálu rentgenového záření a výsledkem je uvedená „fraktura“.

Struktura G359.1-0.2 měří na délku asi 230 světelných let a je jednou z nejdelších svého druhu v Mléčné dráze. Nachází se ve vzdálenosti asi 26 tisíc světelných let od Sluneční soustavy, v blízkosti centra Mléčné dráhy.


Další články v sekci