Galaxie s překvapením: Obklopuje ji záhadný obrovský prstenec vodíku

03.01.2020 - Stanislav Mihulka

Galaxie AGC 203001 se pyšní prstencem molekulárního vodíku. Jeho vznik je ale pro vědce záhadou...

<p>Oblaka neutrálního vodíku u galaxie AGC 203001 jsou vyznačené červenou barvou.</p>

Oblaka neutrálního vodíku u galaxie AGC 203001 jsou vyznačené červenou barvou.


Reklama

Indičtí astronomové si připsali významný úspěch, když objevili nesmírně vzácnou galaxii. Omkar Bait a jeho kolegové díky pozorování se soustavou radioteleskopů GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope), poblíž indického města Puné, vystopovali vzdálenou galaxii, kterou obklopuje gigantický prstenec neutrálního vodíku.

Tento megaprstenec je opravdu úctyhodný. S průměrem kolem 380 tisíc světelných let odpovídá asi čtyřnásobku velikosti celé Mléčné dráhy. Obklopuje galaxii AGC 203001, která je od nás vzdálená asi 260 milionů světelných let. Známe už jen jedinou další galaxii, kterou obklopuje podobný prstenec, takže takové jevy jsou ve vesmíru nejspíš opravdu výjimečné.

Vodíková záhada

Neutrální molekulární vodík září na vlnové délce 21 centimetrů. Díky tomu můžeme s pomocí radioteleskopů mapovat rozložení neutrálního vodíku v Mléčná dráze i ve vzdálenějším vesmíru. Oblaka vodíku jsou typická pro galaxie s bouřlivou tvorbou nových hvězd. Ale galaxie AGC 203001 rozhodně není tento případ.

TIP: Hoagův objekt: Perfektní prstenec je jednou z nejhezčích záhad vesmíru

Vznik takových galaktických prstenců vodíku je pro vědce zatím záhadou a k jejím rozřešení rozhodně nepřispělo ani to, že podle všech dosavadních pozorování nejsou v prstenci kolem galaxie AGC 203001 patrné žádné hvězdy. Tradičním vysvětlením podobných objektů totiž bývají dávné srážky galaxií. Pokud ale v prstenci nejsou žádné hvězdy, je toto vysvětlení bezpředmětné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907