Galaxie s překvapením: Obklopuje ji záhadný obrovský prstenec vodíku

03.01.2020 - Stanislav Mihulka

Galaxie AGC 203001 se pyšní prstencem molekulárního vodíku. Jeho vznik je ale pro vědce záhadou...

<p>Oblaka neutrálního vodíku u galaxie AGC 203001 jsou vyznačené červenou barvou.</p>

Oblaka neutrálního vodíku u galaxie AGC 203001 jsou vyznačené červenou barvou.


Reklama

Indičtí astronomové si připsali významný úspěch, když objevili nesmírně vzácnou galaxii. Omkar Bait a jeho kolegové díky pozorování se soustavou radioteleskopů GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope), poblíž indického města Puné, vystopovali vzdálenou galaxii, kterou obklopuje gigantický prstenec neutrálního vodíku.

Tento megaprstenec je opravdu úctyhodný. S průměrem kolem 380 tisíc světelných let odpovídá asi čtyřnásobku velikosti celé Mléčné dráhy. Obklopuje galaxii AGC 203001, která je od nás vzdálená asi 260 milionů světelných let. Známe už jen jedinou další galaxii, kterou obklopuje podobný prstenec, takže takové jevy jsou ve vesmíru nejspíš opravdu výjimečné.

Vodíková záhada

Neutrální molekulární vodík září na vlnové délce 21 centimetrů. Díky tomu můžeme s pomocí radioteleskopů mapovat rozložení neutrálního vodíku v Mléčná dráze i ve vzdálenějším vesmíru. Oblaka vodíku jsou typická pro galaxie s bouřlivou tvorbou nových hvězd. Ale galaxie AGC 203001 rozhodně není tento případ.

TIP: Hoagův objekt: Perfektní prstenec je jednou z nejhezčích záhad vesmíru

Vznik takových galaktických prstenců vodíku je pro vědce zatím záhadou a k jejím rozřešení rozhodně nepřispělo ani to, že podle všech dosavadních pozorování nejsou v prstenci kolem galaxie AGC 203001 patrné žádné hvězdy. Tradičním vysvětlením podobných objektů totiž bývají dávné srážky galaxií. Pokud ale v prstenci nejsou žádné hvězdy, je toto vysvětlení bezpředmětné.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907