Genetika pomohla s rekonstrukcí podoby japonské ženy doby kamenné

DNA prozradila mnoho podrobností o životě japonské ženy doby kamenné. Měla pihovatou tvář, páchnoucí podpaždí a překvapivě vysokou toleranci na alkohol

28.05.2019 - Stanislav Mihulka



Před více než dvaceti lety objevili archeologové na severním japonském ostrovu Hokkaidó pozůstatky ženy z kultury Džómon. Tito lidé byli lovci a sběrači, a zároveň také tvůrci první keramiky na světě. Podle radiokarbonového datování tato kultura vznikla asi před 14 500 lety, tedy na sklonku nejmladší doby ledové a trvala až do doby kolem roku 300 našeho letopočtu.

Vědci z objevených kostí získali DNA, kde objevili řadu informací o tom, jak asi tato žena staršího věku mohla vypadat. Tyto údaje pak využili při rekonstrukci podoby džómonské ženy. Paleogenetika například prozradila, že žena byla s velkou pravděpodobností pihovatá a měla středně tmavou barvu kůže.

TIP: Perfektní rekonstrukce odhalila tvář 1 200 let staré královny z Peru

Podle odborníků je zajímavé, že tato žena vypadala v porovnání s dnešními obyvateli Japonska velmi odlišně. Od většiny Japonců se lišila i v tom, že měla vysokou toleranci vůči alkoholu, i když není jasné, jestli tuto vlohu ve svém životě uplatňovala. Kromě toho měla džómonská žena také schopnost úspěšně trávit pokrmy s velmi vysokým obsahem tuku. Dnes je taková vlastnost vzácná a vyskytuje se převážně u Eskymáků a podobných skupin lidí, kteří se živí hlavně lovem mořských živočichů, jako jsou mroži, tuleni nebo velryby.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Nation Museum of Nature and Science, Tokyo


Další články v sekci