Coloradský Grand Canyon a skalní formace v Tasmánii zřejmě kdysi tvořili jeden celek. Naznačuje to výzkum australských geologů
V Tasmánii, tedy na ostrově u jihozápadního pobřeží Austrálie, mají zvláštní skalní formace, které jsou podezřele podobné útvarům a horninám, které tvoří slavný Grand Canyon, vytvarovaný v krajině severní Arizony během milionů let řekou Colorado. Na opačné straně světa.
Australští geologové nyní detailně horniny na Tasmánii analyzovali. Závěry jejich výzkumu zní až neuvěřitelně: zmíněné horniny nejsou jen velmi podobné, ale dokonce zcela totožné s horninami Grand Canyonu. Mají stejnou strukturu a obsahují minerály se shodným složením a charakteristikami.
TIP: Nejstarší kus mořského dna se skrývá ve východním Středomoří
Jak je to možné? Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že dnešní Austrálie byla kdysi dávno spojená se severní Amerikou. Podle geologů to bylo asi před miliardou let, když byly kontinenty naší planety spojeny do superkontinentu jménem Rodinia. Tasmánie a Grand Canyon se tehdy skutečně dotýkaly a jejich horniny představují oddělené součásti původního celku. Na Tasmánii se tedy skutečně nachází kus amerického Grand Canyonu.
New Scientist, Geology
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)