Geologové našli neznámý kus Grand Canyonu. Na druhé straně světa, v Tasmánii

Coloradský Grand Canyon a skalní formace v Tasmánii zřejmě kdysi tvořili jeden celek. Naznačuje to výzkum australských geologů

27.10.2018 - Stanislav MihulkaV Tasmánii, tedy na ostrově u jihozápadního pobřeží Austrálie, mají zvláštní skalní formace, které jsou podezřele podobné útvarům a horninám, které tvoří slavný Grand Canyon, vytvarovaný v krajině severní Arizony během milionů let řekou Colorado. Na opačné straně světa.

Australští geologové nyní detailně horniny na Tasmánii analyzovali. Závěry jejich výzkumu zní až neuvěřitelně: zmíněné horniny nejsou jen velmi podobné, ale dokonce zcela totožné s horninami Grand Canyonu. Mají stejnou strukturu a obsahují minerály se shodným složením a charakteristikami.

TIP: Nejstarší kus mořského dna se skrývá ve východním Středomoří

Jak je to možné? Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že dnešní Austrálie byla kdysi dávno spojená se severní Amerikou. Podle geologů to bylo asi před miliardou let, když byly kontinenty naší planety spojeny do superkontinentu jménem Rodinia. Tasmánie a Grand Canyon se tehdy skutečně dotýkaly a jejich horniny představují oddělené součásti původního celku. Na Tasmánii se tedy skutečně nachází kus amerického Grand Canyonu.

  • Zdroj textu

    New Scientist, Geology

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci