Grímsvötn, nejaktivnější vulkán Islandu, zřejmě míří k nové erupci

12.08.2020 - Stanislav Mihulka

Vzpomínáte si na erupci sopky Eyjafjallajökull z roku 2010? Nyní sbírá své síly k výbuchu další islandský vulkán - Grímsvötn. Erupci vědci čekají ve velmi blízké budoucnosti...

<p>Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.</p>

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.


Reklama

Asi 10 procent povrchu Islandu zabírá ledovec Vatnajökull. Pod jeho příkrovem se nachází několik aktivních sopek, jejichž exploze tím pádem představuji pozoruhodnou souhru ohně a ledu. Podle odborníků islandské agentury Icelandic Meteorological Office's (IMO) se jedna z nich, Grímsvötn, nejčastěji vybuchující sopka tohoto vulkanického ostrova, blíží ke své další erupci.

Vulkán Grímsvötn naposledy vybuchl před 9 lety v roce 2011. V poslední době přitom dochází k erupcím každých 5 až 10 let, takže je zvolna na čase. Obvykle to bývá zcela fascinující a dramatická podívaná. Láva vletí do ledu, který se v okamžiku promění v páru. Dochází k uvolnění obrovských množství energie. Pořádná erupce této sopky by mohla ohrozit leteckou dopravu v Evropě a v krajním případě i ovlivnit celoplanetární klima.

TIP: Kolosální sopečná erupce na Islandu zřejmě přispěla k rozšíření křesťanství

Navzdory enormní snaze vulkanologů a pokročilých technologií bývá velmi nesnadné přesně určit dobu příští erupce nějakého vulkánu. Nicméně, Grímsvötn vybuchuje tak často, že vědci mohou analyzovat množství dat z celé řady explozí. Díky tomu si troufají předpovědět budoucí chování vulkánu.

Teď je podle nich Grímsvötn ve velmi podobném stavu, v jakém se nacházel těsně před předešlými erupcemi, k nimž došlo v roce 2011 a 2004. Podle vulkanologů vše nasvědčuje tomu, že se během jednoho měsíce až jednoho roku odehraje nová erupce pod ledovcem. Jak ničivé to tentokrát bude, si zatím můžeme jen tipnout.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907