Grónsko: Zelená země pod příkrovem sněhu

23.07.2016 - redakce Přírody


Reklama

Největší ostrov světa Grónsko je položen příliš daleko na severu, a proto zde až na vzácné výjimky nemohou být pěstovány běžné plodiny. Jednou z hlavních překážek je fakt, že vegetační období je tady příliš krátké na to, aby mohla dozrát například pšenice. Většina Grónska (asi 80 %) je pokryta ledem a na značné části území je ledový příkrov silnější než dva kilometry. To ale neznamená, že by byl celý ostrov neustále pokryt sněhem a ledem a skládal se výhradně z holých plání. Nejslunnější údolí jižního Grónska dávají možnost růstu až sedmimetrovým břízám, které se střídají s jasany, vrbami a jehličnany.

TIP: Krásy Nového Zélandu aneb Dar tekutých smaragdů

Jaro se přihlašuje začátkem května a jakmile zmizí příkrov sněhu, všude začnou hekticky rašit nejrůznější druhy rostlin. Poté, co vegetace na podzim projde úžasnými barevnými proměnami, je opět přikryta metry sněhu. Příští jaro se ovšem znovu ukáže záplava rostlin a květin, která každého návštěvníka okouzlí svojí pestrostí. Na snímku je oblast Dronning Marie Dal na jihovýchodním pobřeží ostrova.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/10

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907