Gumové biolepidlo usnadní chirurgické zákroky a urychlí hojení ran

24.08.2020 - Stanislav Mihulka

Chirurgické lepidlo CaproGlu se aplikuje jako kapalina, která se po osvícení UV zářením změní na pevnou, ale ohebnou „gumu“

<p>Tvůrci předvádějí biolepidlo tvrzené UV zářením</p>

Tvůrci předvádějí biolepidlo tvrzené UV zářením


Reklama

Při složitějších chirurgických zákrocích bývá často nutné zašívat tkáně a orgány uvnitř těla. Stehy ale mohou poškodit okolní tkáň a vyvolat infekci. Vědci singapurské Nanyang Technological University vyvinuli nové chirurgické biolepidlo, jehož použití by mohlo omezit nutnost chirurgického šití. Lepidlo by také mohlo obsahovat terapeutické látky, které by usnadnily hojení a léčbu. 

Nové lepidlo se jmenuje CaproGlu a tvoří jej dvě hlavní složky – osvědčený biologicky rozložitelný polymer polykaprolakton a organická molekula ze skupiny diazirinů, která po osvícení ultrafialovým světlem vytváří pevné vazby. CaproGlu se aplikuje v kapalné formě a pak se krátce osvítí UV zářením. Lepidlo ztuhne do podoby pevné, ale ohebné látky podobné gumě.

TIP: Nové chirurgické superlepidlo v mžiku zalepí i krvácející srdce

Takto vytvořená „guma“ se pak pozvolna rozkládá a během pár týdnů se neškodně vstřebá. V laboratorních testech s pokusnými zvířaty se biolepidlo CaproGlu osvědčilo při lepení závažně poškozených arterií. Experimenty také potvrdily, že CaproGlu při svém postupném rozkladu plynule uvolňuje obsažené látky, což mohou být léky urychlující hojení a předcházející infekcím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907