Historický moment energetiky USA: Obnovitelné zdroje překonaly uhlí

06.05.2019 - Stanislav Mihulka


Reklama

Energetika Spojených států zaznamenala v měsíci dubnu 2019 historický okamžik. Podle dostupných dat vůbec poprvé překonala energie vytvořená ze všech obnovitelných zdrojů v USA energii, kterou produkují klasické uhelné elektrárny

TIP: Zkrocení větru: V New Yorku vyroste největší větrná farma USA

Podle odborníků to ale ještě neznamená, že by obnovitelné zdroje energie již v USA definitivně převládly. Zatím jde spíše jenom o výkyv, který je daný především načasováním. Je jaro, takže vodní elektrárny jedou na nejvyšší výkon v roce kvůli jarnímu tání sněhu. Zároveň je období, kdy uhelné elektrárny procházejí odstávkami kvůli údržbě a úpravám. Ve zbytku roku bude v USA opět dominovat produkce elektřiny ze zemního plynu, ropy a uhlí.

Produkce elektrické energie v USA:
ZdrojPodíl na celkové produkci
Zemní plyn31,8 %
Ropa28 %
Uhlí17,7 %
Obnovitelné zdroje12,7 %
Jádro9,6 %

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907