Historie Sluneční soustavy: Země a Mars možná nebývali blízcí sousedé

20.12.2017 - Stanislav Mihulka

Mars se svým složením liší od Země. Mohlo by to být tím, že vznikl dál od Slunce

Sluneční soustava - Mars mohl vzniknout mnohem dál od Slunce
Sluneční soustava - Mars mohl vzniknout mnohem dál od Slunce

Reklama

V dnešní době obíhá Mars kolem Slunce jen o něco dále, než planeta Země. Všichni proto předpokládali, že Mars také vznikl poblíž Země. S postupujícím výzkumem Marsu se ale ukazuje, že tu máme problém. Když by Mars vznikl poblíž Země, proč se tyto dvě planety tak nápadně liší svým složením?

Proč je Mars jiný než Země?

Mars je podle všeho tvořený jinými, lehčími silikáty, než je tomu v případě Země. Je tak svým složením podobný spíše meteoritům. Mezinárodní tým vědců si ve snaze vyřešit tuto záhadu spustil celou řadu simulací raného vývoje Sluneční soustavy, do nichž vědci zapracovali i složení planet.

TIP: Jak to začalo? Vznik Sluneční soustavy odstartovala menší supernova

Ve většině simulací vycházelo, že Mars vznikl tam, kde je dnes. Určitá část simulací ale ukázala, že rudá planeta mohla vzniknout mnohem dál od Slunce, přesněji 1,5× dále, než je Mars dnes. To by odpovídalo místu, kde je dnes Hlavní pás planetek. V takovém případě by se Mars dostal na dnešní oběžnou dráhu působením mocné gravitační síly planety Jupiter, která měla zřejmě zásadní vliv na uspořádání celé Sluneční soustavy. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Astrobio.net, Earth and Planetary Science Letters

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907