Hlasování u psů hyenovitých: Kýchám, tedy souhlasím

06.03.2020 - Zuzana Teličková

Zoologové zjistili, že kýchání u psů hyenovitých funguje jako forma hlasování o tom, kdy se smečka vydá na lov. Dřív se přitom vědci domnívali, že si tak psi pouze čistí dýchací cesty

<p>Budeme ještě ležet, nebo už něco podnikneme? O tom rozhodne volební systém, jehož prostředkem je u psů hyenových kýchání. V případě, že se kýchnutí ozvalo i od dominantního samce nebo samice, byl celkový počet kýchnutí před započetím lovu nižší.</p>

Budeme ještě ležet, nebo už něco podnikneme? O tom rozhodne volební systém, jehož prostředkem je u psů hyenových kýchání. V případě, že se kýchnutí ozvalo i od dominantního samce nebo samice, byl celkový počet kýchnutí před započetím lovu nižší.


Reklama

Po období odpočinku následuje u psů hyenovitých (Lycaon pictus) vysoce energeticky náročný vítací rituál, jenž zaujal Neila Jordana z australského UNSW centra pro ekosystémové vědní disciplíny. „Chtěl jsem tomuto kolektivnímu chování lépe porozumět a všiml jsem si, že než psi vyrazili na lov, vydatně kýchali,“ popisuje počátky výzkumu Jordan a dál říká: „Zdokumentovali jsme 68 vítacích rituálů u pěti psích smeček žijících v deltě Okawango v Botswaně a skoro jsme nemohli uvěřit tomu, jak analýzy potvrdily naše podezření. Čím víc kýchnutí se odehrálo, tím bylo pravděpodobnější, že se smečka zvedne a vydá na lov. Kýchání fungovalo jako druh volebního systému.“

TIP: Nutnost spolupráce triumfuje: Hyeny chytřejší než opice

Nezáleželo však pouze na tom, kolikrát se kýchnutí ozvalo, ale zásadní bylo také to, který člen smečky se ke kýchání přidal. V případě, že se kýchnutí ozvalo i od dominantního samce nebo samice, byl celkový počet kýchnutí před započetím lovu nižší. Jestliže nikdo z dominantního páru své souhlasné kýchnutí nepřidal, bylo potřeba, aby jiní členové smečky kýchli přibližně desetkrát. Teprve pak se všichni zvedli a vyrazili na lov.

Určité formy hlasování jsou známé i u jiných sociálních masožravých tvorů, jako jsou například surikaty. Zjištění, že nerozhoduje jen celkový počet hlasů, ale každý hlas má jinou váhu, je ovšem novinka.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907