Hlasování u psů hyenovitých: Kýchám, tedy souhlasím

06.03.2020 - Zuzana Teličková

Zoologové zjistili, že kýchání u psů hyenovitých funguje jako forma hlasování o tom, kdy se smečka vydá na lov. Dřív se přitom vědci domnívali, že si tak psi pouze čistí dýchací cesty

<p>Budeme ještě ležet, nebo už něco podnikneme? O tom rozhodne volební systém, jehož prostředkem je u psů hyenových kýchání. V případě, že se kýchnutí ozvalo i od dominantního samce nebo samice, byl celkový počet kýchnutí před započetím lovu nižší.</p>

Budeme ještě ležet, nebo už něco podnikneme? O tom rozhodne volební systém, jehož prostředkem je u psů hyenových kýchání. V případě, že se kýchnutí ozvalo i od dominantního samce nebo samice, byl celkový počet kýchnutí před započetím lovu nižší.


Reklama

Po období odpočinku následuje u psů hyenovitých (Lycaon pictus) vysoce energeticky náročný vítací rituál, jenž zaujal Neila Jordana z australského UNSW centra pro ekosystémové vědní disciplíny. „Chtěl jsem tomuto kolektivnímu chování lépe porozumět a všiml jsem si, že než psi vyrazili na lov, vydatně kýchali,“ popisuje počátky výzkumu Jordan a dál říká: „Zdokumentovali jsme 68 vítacích rituálů u pěti psích smeček žijících v deltě Okawango v Botswaně a skoro jsme nemohli uvěřit tomu, jak analýzy potvrdily naše podezření. Čím víc kýchnutí se odehrálo, tím bylo pravděpodobnější, že se smečka zvedne a vydá na lov. Kýchání fungovalo jako druh volebního systému.“

TIP: Nutnost spolupráce triumfuje: Hyeny chytřejší než opice

Nezáleželo však pouze na tom, kolikrát se kýchnutí ozvalo, ale zásadní bylo také to, který člen smečky se ke kýchání přidal. V případě, že se kýchnutí ozvalo i od dominantního samce nebo samice, byl celkový počet kýchnutí před započetím lovu nižší. Jestliže nikdo z dominantního páru své souhlasné kýchnutí nepřidal, bylo potřeba, aby jiní členové smečky kýchli přibližně desetkrát. Teprve pak se všichni zvedli a vyrazili na lov.

Určité formy hlasování jsou známé i u jiných sociálních masožravých tvorů, jako jsou například surikaty. Zjištění, že nerozhoduje jen celkový počet hlasů, ale každý hlas má jinou váhu, je ovšem novinka.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907