Hlubiny Černého moře vydaly nejstarší známý kompletní vrak lodi

Rozsáhlé mapování dna Černého moře přineslo objev více než 60 lodních vraků

25.10.2018 - Stanislav Mihulka



Britští mořští archeologové a jejich spolupracovníci po tři roky detailně mapovali dno Černého moře v projektu Black Sea MAP. Během tohoto projektu zmapovali více než 2 tisíce kilometrů mořského dna. Na nich objevili spoustu zajímavých věcí, včetně více než 60 lodních vraků rozmanitého stáří. Výsledkem jejich úsilí se stal i objev nejstaršího známého vraku lodi, který jsme objevili víceméně v celku.

Jde o řeckou obchodní loď, která se plavila po vlnách Černého moře před 2 400 lety. Vrak má délku 23 metrů a byl nalezen v hloubce přes 2 kilometry, i se svým stěžněm, kormidlem a lavicemi pro veslaře. Na velmi dobrém stavu vraku se zřejmě podepsala zdejší super slaná mořská voda bez kyslíku. Taková voda je nevhodná pro život a tudíž velmi vhodná pro dlouhodobé uchování organické hmoty, jako je i dřevo.

TIP: Poklady z moře: Starodávné vraky u pobřeží Egypta vydaly římské cennosti

Je to fantastický nález, který vstoupí do dějin mořeplavby. Lidé naší doby viděli tento typ lodi zatím jenom na legendární váze „Odysseus a Sirény“, která pochází zřejmě z roku 475 před naším letopočtem a je na ní právě taková loď znázorněná. Teď jsme ji konečně našli „naživo“, ve velmi zachovalé podobě.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    Black Sea MAP / EEF Expeditions


Další články v sekci