Detailní pozorování blízkého hnědého trpaslíka prozradilo přítomnost silného magnetické pole
Hnědí trpaslíci představují podhvězné objekty, které jsou na pomezí mezi hvězdami a plynnými obry. V některých ohledech se hvězdám podobají. Díky novému výzkumu víme, že to platí i pro jejich magnetická pole.
Svetlana Berdyugina z německé Univerzity ve Freiburgu a její spolupracovníci poprvé pozorovali magnetické jevy na hnědém trpaslíkovi, které svědčí o tom, že hnědí trpaslíci mají silná magnetická pole.
Berdyugina vedla tým, který analyzoval spektrální data z pozorování teleskopu Keckovy observatoře na havajské vyhaslé sopce Mauna Kea. Teleskop pozoroval blízkého hnědého trpaslíka LSR J1835+3259, jehož hmotnost činí asi 55 Jupiterů a je od nás vzdálený 18,5 světelných let.
TIP: Radioteleskop Arecibo vystopoval nejrychleji rotujícího hnědého trpaslíka
Podle badatelů jejich výzkum velmi usnadnilo to, že zmíněný hnědý trpaslík je jedním svým magnetickým pólem zřejmě natočený přímo směrem k Zemi. Díky tomu mohli Berdyugina a spol. pozorovat poruchy v magnetickém poli trpaslíka. Měření magnetické pole trpaslíka LSR J1835+3259 potvrzuje dřívější pozorování radioastronomů, kteří na hnědých trpaslících zachytili cosi jako polární záře. Takový jev vyžaduje silné magnetické pole a tuto podmínku trpaslíci splňují.
New Scientist
RevueSoutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)
VesmírMars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)
VálkaSamohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolny, CC0)